Typy LCD panelů

Typy LCD panelů

Možná to nevíte, ale samotná technologie LCD je tu už od roku 1973, kdy se na trhu objevily první kalkulačky s LCD panely. V té době LCD technologie už skoro 20 let ležela v trezoru a čekala na to, až se vrátí investice vložená do vývoje CRT monitorů. Bohužel, i přestože se LCD panely za tu dobu značně vyvinuly, dle názoru autora článku, stále se nemohou rovnat s CRT monitory, které měly lepší barvy, vyšší rychlost odezvy, vysoký kontrastní poměr, výborné pozorovací úhly. Na druhou stranu CRT monitory měly různé další fyzikální limity, například velikost a s ní spojená i hmotnost monitorů, kdy 20″ monitor měl svůj vlastní stůl, vážil kolem 20 kilogramů a opodál stojící trafostanice negativně ovlivňovala svým elektromagnetickým polem kvalitu jeho obrazu. Zkrátka a jednoduše, každá technologie má svoje pro a proti. Nás však aktuálně zajímají typy LCD monitorů.

monitor Apple

Význam zkratek

TN – Twisted Nematic

Jedná se o nejobyčejnější technologii, která je však nejrozšířenější. Tato technologie je nevhodná pro práci s fotografiemi, protože má pouze 6 bitovou barevnou hloubku a umí zobrazit jen 16,7 miliónu barev, z nichž je část interpolovaná. Na druhou stranu TN panely jsou velmi rychlé. Hodí se především na obyčejnou kancelářskou práci a na hraní her, kde barevné podání není zas tak moc rozhodující.

Technologie používané pro LCD monitory jsou často dost podobné a vyznat se v nich je náročné. Naše doporučení je následující. Jako obyčejné domácí monitory volte LCD VA nebo LCD PLS, na grafiku pak IPS technologii. Pro kancelářskou práci volte nejlevnější LCD TN.

VA – Vertical Aligment

Tato technologie bez písmenka před ním vlastně neexistuje. Jedná se o snahu vyrobit panel, který nebude tak drahý jako IPS a bude mít velmi dobré barevné podání. Fujitsu se to v roce 1998 nakonec povedlo a tak se dají pořídit LCD VA monitory. Ty jsou za velmi příjemné ceny a přitom nabízí výrazně kvalitnější barvy než TN panely. Chcete-li dobrý levný monitor, sáhněte po LCD VA.

MVA – Multi-domain vertical alignment

Tato technologie byla vyvinuta firmou Fujitsu v roce 1998. Má dobré podání černé barvy, vysoké kontrastní hodnoty, větší pozorovací úhly než IPS, vyšší rychlost odezvy než TN panely. Tato technologie je kompromis mezi cenou a kvalitou.

Vylepšené verze MVA panelů

  • P-MVA – Premium Multidomain Vertical Aligment
  • A-MVA – Advanced MVA – lepší podání barev a pozorovací úhly
  • S-MVA – dosahuje úpravou světlosti kratší doby odezvy
  • c-MVA – nabízí vyšší kontrastní poměr

Víte, kolik lidské oko umí rozlišit barev? Čísla se dost rozcházejí, ale odhaduje se, že každý zvládne rozlišit cca 1 milión barev. Ženy dle všeho lépe rozlišují barvy a dokonce by měly existovat ženy se super zrakem (tetrachromatizmus), který zvládne rozlišit až 100 miliónů barev. Zdroj: [1, 2, 3].

PVA – Patterned Vertical Alignment

Samsungem vyvinutá technologie, která je alternativou k PVA s podobnými vlastnostmi jako MVA. Používají 8 bitovou a jisté verze dokonce i 10 bitovou hloubku barev. Mají vylepšené podání černé barvy.

Vylepšené verze PVA panelů

  • S-PVA  – panely s vysokou rychlostí odezvy.
  • C-PVA – 2009 – nákladově optimalizovaná verze, která je levnější.

IPS – In-Plain Switching

Technologie Hitachi Ltd. z roku 1996, která je i nadále vyvíjena a která dosahuje nejlepšího barevného podání ze všech typů – dokáže zobrazit 4 miliardy barev. IPS nabízí kvalitní barvy, dobré pozorovací úhly. S touto technologií se setkáte všude tam, kde záleží na barvách.

Vylepšené verze IPS panelů

  • S-IPS – 1998 – zlepšené pozorovací úhly, vylepšená obnova pixelů.
  • AS-IPS – 2002 – S-IPS s výrazně vylepšeným kontrastem.
  • H-IPS – 2007 – přirozenější bílá barva
  • UH-IPS – Ultra Horizontal In Plane Switching – lepší kontrast a jas.
  • E-IPS – 2009 – snížená odezva pod 5 ms, snížení spotřeby a ceny, horší pozorovací úhly a pouze 6 bitové barvy.
  • P-IPS – Performance In Plane Switching – upravený tvar subpixelu. 10 bitová barva na kanál, celkem pak 30 bitů barevné hloubky.
  • H2-IPS – lepší kontrast a jas úpravou tvaru pixelu.
  • IPS-Pro – 2010 – zvýšení kontrastního poměru
  • AH-IPS – 2011 – snížení spotřeby, vyšší rozlišení monitorů.

PLS – Plane Line Switching

Technologie Samsungu z roku 2011 snažící se přiblížit se IPS panelům. Má zlepšené pozorovací úhly, lepší barvy a vyšší světlost. Chcete-li dobrý obraz a nízkou cenu monitoru, pak je LCD PLS tou nejlepší volbou.

Existují i další technologie jako ASV, DTP, ale s těmi se setkáte pomálu.

Zdroj: Wikipedia

https://cs.wikipedia.org/wiki/IPS_panel
https://cs.wikipedia.org/wiki/Displej_z_tekut%C3%BDch_krystal%C5%AF
https://en.wikipedia.org/wiki/Color_vision
https://cs.wikipedia.org/wiki/Gamut
https://en.wikipedia.org/wiki/Thin-film-transistor_liquid-crystal_display
https://en.wikipedia.org/wiki/Frame_rate_control