3 kroky k úspěšnému refinancování hypotéky

Penize v kufříkuNení to tak dlouho, co začaly banky nabízet možnost refinancování hypotečního úvěru. V současnosti to však vypadá, že svou hypotéku refinancuje snad každý. Ne každému se však podaří refinancovat svoji hypotéku úspěšně. Podívejme se tedy, jaké kroky je nutné podniknout pro úspěšné refinancování.

Zvolte pro refinancování vhodný okamžik

Máte-li tzv. hypotéku s fixací úrokové sazby, nemůžete ji refinancovat úplně kdykoliv. Naopak existuje prakticky jediný okamžik, kdy se dá hypotéka refinancovat úspěšně. Konkrétně jde o okamžik, kdy vám končí doba fixace. Refinancování hypotéky totiž spočívá v předčasném splacení stávajícího úvěru a uzavření nového. Jenže právě předčasné splacení banky pokutují sankčními poplatky, které jsou tak vysoké, že pošlou bilanci refinancování do červených čísel. S koncem fixace hypotéky je však možné část či celou hypotéku předčasně splatit bez sankcí. A právě toho řada klientu využívá.

S realizací refinancování začněte včas

Pokud máte konec fixace naplánován na příští týden, nejspíše budete muset pokračovat ve splácení u stávající banky. Celý proces totiž vyžaduje nějaký čas. Vy se musíte pečlivě rozhlédnout po hypotečním trhu a vybrat výhodnější produkt u jiné banky. Naopak banka, která vám refinancování má umožnit novým hypotečním úvěrem, si vás bude chtít proklepnout. Refinancování hypotéky je tedy šikovné zahájit alespoň měsíc před uplynutím doby, na kterou byla hypotéka zafixována.

Vybírejte opravdu pečlivě

Zapomenout nesmíme ani na poslední krok úspěšného refinancování a tím je důkladné prozkoumání všech možných nabídek. Nejde totiž jen o nižší úrok či poplatky za vedení hypotečního úvěru. To by bylo refinancování hypotéky vcelku snadné. Je tak například nutné zohlednit, za jakých podmínek je možné předčasné splacení, zda se k hypotečnímu úvěru váží i další poplatky či zda bude banka spolehlivým partnerem, který vás při jedné opožděné splátce nezavalí řadou sankcí. Tento krok bude vyžadovat spoustu vaší práce, přičemž na konci můžete zjistit, že refinancováním ušetříte tak málo, že se vám vlastně vůbec nevyplatí. Na druhou stranu úspěšným refinancováním se dají ročně ušetřit i tisíce korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..