Americká hypotéky je finanční produkt, se kterým se v současnosti roztrhl pytel. Ve svých nabídkách ho mají nejen nebankovní instituce, ale také řada bank. V následujících řádcích si proto tento typ hypotéky stručně představíme a následně vyzdvihneme jeho klady, ale nezapomeneme se zmínit ani o jeho záporech.
Americké hypotéky v kostce
Ačkoliv se možná může zdát, že jde o úvěry svým způsobem revoluční, spíše opak je pravdou. Kdybychom měli americkou hypotéku v jedné větě definovat, řekli bychom, že jde o neúčelový úvěr, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Dalo by se tedy říct, že jde o kombinaci půjčky na cokoliv, pro kterou je typická právě ona neúčelovost, a hypotečního úvěru, se kterým se zas vždy pojí zástavní právo k dlužníkově nemovitosti. Ke stručné charakteristice si ještě doplňme, že v současnosti jsou tyto neúčelové hypotéky poskytovány až do výše 70% z odhadní ceny nemovitosti, tedy do LTV 70. Vždy však záleží na posouzení bonity konkrétního dlužníka.
Výhody amerických hypoték
Za oblibou neúčelových hypoték stojí především dva faktory. Tak předně je to velmi zajímavý úrok. Jelikož je úvěr zajištěn zástavním právem k nemovitosti, jejíž hodnota přesahuje výši úvěru, je pro poskytovatele celkem málo rizikový. Poskytovatel si tak možné riziko nemusí kompenzovat vysokým úrokem. Zajištění nemovitostí dále umožňuje uzavřít americkou hypotéku ve značné výši. Jak jsme si již uvedli, zpravidla až do výše 70% z hodnoty nemovitost, což je výrazně více než u jiných neúčelových úvěrů. Výhodou je také neúčelovost tohoto úvěru. Na rozdíl od klasické hypotéky není nutné použít peníze na nákup, výstavbu či rekonstrukci nemovitosti, ale lze jimi financovat i jiné účely. V současnosti se tak tento účel využívat i k jakémusi konsolidování a refinancování jiných půjček, které dlužníkovi přerostly přes hlavu.
Nevýhody amerických hypoték
Většina předchozích výhod vyplývala ze zástavního práva k dlužníkově nemovitosti. Toto zástavní právo je však na druhou stranu největším záporem americké hypotéky. V okamžiku sjednávání se se zřízením pojí řada poplatků. Nejdráž většinou vychází ocenění nemovitosti. Na tisícovku pak také vyjde vklad zástavního práva do katastru nemovitostí. Předchozí je však nesrovnatelné s nejvýraznější stinnou stránkou americké hypotéky. Kvůli zástavnímu právu k nemovitosti totiž může dlužník o svou nemovitost velmi snadno přijít. Pokud se mu totiž nedaří hypotéku splácet, banka či nebankovní společnost poměrně rychle přistupuje k zabavení nemovitosti a jejímu následnému prodeji ve veřejné dražbě. S tímto faktem je v případě uzavírání smlouvy o hypotečním úvěru nutné vždy počítat.