Plíseň na nohou je velmi nepříjemná, avšak dá se s ní poměrně dobře a rychle vypořádat. Pojďme si ukázat pár babských rad, které vám pomohou se plísně zbavit, i když Lamisil je Lamisil* , stojí pár korun a rychle pomůže. Nicméně, pojďme si nyní ukázat pár babských rad.
Absolutní nutnost
Plíseň na nohou nemá smysl řešit, když nedodržujete pravidelnou hygienu. To znamená, každý den si mýt nohy, pravidelně si měnit ponožky a pokud to jen trochu jde, tak ponožky žehlit. Žehlení totiž ponožky mimo jiné sterilizuje. Dále je potřeba si sehnat novou obuv, který dýchá. Rozhodně se také zaměřte na to, abyste nosili boty jen po nezbytně nutnou dobu a práci, je-li to možné, je nahraďte přezuvkami v podobě pantoflí, či páskové obuvi.
Upravte svůj jídelníček. Plísním hodně pomáhá cukr, který je nutné hodně omezit. Také se začněte starat o svá střeva třeba tak, že budete konzumovat probiotické a prebiotické výrobky. Probiotika známe, to jsou mléčné výrobky doplněné o živé bakterie a prebiotika je zase výživa pro probiotické bakterie. Mezi prebiotika se řadí třeba Chlorella. V boji s plísněmi také hodně také pomáhá šťáva z kysaného zelí, kterou je dobré po krátkou dobu konzumovat. V neposlední řadě vitamín D3 je také velmi účinný pomocník.
Babské rady, aneb co pomáhá
Nohy je potřeba pravidelně dezinfikovat. To se dělá třeba dubovou kůrou, z které si uděláte horkou lázeň. Ta se dá koupit také v podobě krému nebo v balení podobném čajovým sáčkům, což výrazně usnadňuje její používání. Dubová kůra je levná a dá se běžně sehnat v lékárně.
Další možnosti koupele pro nohy
- usušené chmelové šišky
- česneková tinktura – časově náročné řešení
- rozmarýn
- ocet – velmi účinný a efektivní způsob boje s plísní. Ocet je levný, každý ho má doma a dá se použít i na dezinfekci obuvi. Do vodní lázně dáme ocet v poměru 1:10.
- otužování nohou – střídání teplé a studené vody v cca 5 minutových intervalech je dobrý způsob, jak prokrvit nohy a pomoci jim v samoléčbě.
- tea tree oil – má silné antiseptické (antibakteriální) účinky, avšak je poměrně drahý.
- dětský zásyp – používá se jako prevence. Pokud musíte nosit obuv celý den, pak ho rozhodně zkuste.
- zelený čaj – udělejte si sypaný zelený čaj a vylouhované lístky pak nevyhazujte. Mají antimykotické účinky. Udělat si můžete také čajovou koupel. Jedná se o poměrně drahé řešení.
- smilax lékařský
- aloisie trojlistá
Existuje ještě mnoho antimykotických bylin, avšak dubová kůra, ocet, úprava jídelníčku a pravidelná hygiena udělají zázraky.
* nebo jiný podobný přípravek
Článek vyjadřuje názor autora a není lékařskou radou.