Bolest hlavy a migréna

Bolest hlavy a migréna

žena s bolestí hlavySnad každého z nás někdy bolela hlava nebo měl migrénu. Je to poměrně nepříjemný stav, který může prostě jen znepříjemnit den, nebo vás také na několik dnů uvrhnout do temnoty vaší ložnice. Pojďme se podívat na to, co se dá s bolestí hlavy, či migrénou dělat.

„Těhotné ženy by používání tlumících prostředků měli vždy konzultovat s lékařem“

Bolest hlavy

Bolest hlavy může trvat od několika hodin do několika dnů, avšak zpravidla jeden den. Začne-li vás bolet hlava, tak je potřeba nejprve zjistit důvod bolesti. Velmi často je spouštěčem hlad, nedostatek tekutin v průběhu dne, fyzická či psychická únava – vyčerpání, alkohol, nedostatek kvalitního spánku, nemoc (chřipka, cukrovka, vysoký krevní tlak aj.) nebo třeba krční páteř. Zjistíte-li co bylo spouštěčem, tak proveďte kroky k nápravě jak stávajících, tak potenciálních budoucích problémů – platí především o jídle, pití a spánku.

Jak na bolest hlavy?

Zde je to snadné. Většinou pomůže obyčejný prášek na bolest hlavy, spánek, dostatek tekutin, klid, studený obklad na hlavu a trocha jídla. Pokud vás bolí hlava od krčí páteře, tak doporučujeme teplou sprchu, krémy s analgetiky a u přetrvávajících problémů návštěvu lékaře. Je-li důvod bolesti alkoholový dýchánek, je potřeba doplnit tělu minerály a vitamíny, které muselo vyloučit při detoxikaci organizmu. Zde se velmi osvědčil silný vývar, hořčík a vitamíny.

Tip: bolest hlavy způsobenou krčními svaly můžete utlumit, když si skousnete tužku mezi zuby.

Migréna

U migrény je to mnohem komplikovanější. Zde se jedná o opakované záchvaty, u kterých se jen velmi těžko tlumí bolesti. Migrénu, více než klasickou bolest hlavy, je potřeba včas podchytit. Většinou se projevuje několik hodin i dnů dopředu skrz mžitky/záblesky před očima, rozostřené vidění, vidění aury, poruchy řeči nebo třeba brnění. Pokud ty symptomy včas zaregistrujete, máte možnost nějak zareagovat. Je-li to možné, tak se najezte a napijte a vezměte si prášek na bolest hlavy. Trpíte-li na migrény, naučte se s sebou vždy mít nějaký ten prášek. Pokud si prášek vzít nemůžete, tak pak vám zbývají babské rady, které u vás mohou a nebo také nemusí fungovat. Mezi klasické rady patří:

  • ticho, tma, studený obklad na hlavu a spánek
  • vyzvracení se (tím se uvolní endorfiny, které tlumí bolest)
  • orgazmus (někdy to opravdu pomáhá)
  • krémy na bolest hlavy – tygří mast aj.
  • akupunktura
  • káva – někomu pomáhá, někomu ne. Zkusit jí můžete i s pár kapkami citronové šťávy (citrón je zásaditý a pomůže vám zbavit se metabolitů z těla)
  • procházka na čerstvém vzduchu
  • Coca Cola s pár kapkami citronové šťávy
  • levandulový olej
  • vdechování výparů z kůry pomeranče či jiného citrusu
  • hořčík
  • Bachovy květy
  • bylinné čaje na bolesti hlavy – pozor u těhotných žen
  • masáž hlavy či zad

Pokud trpíte často migrénou, tak zvažte návštěvu neurologa. Problém může být třeba u trojklaného nervu, který nejednomu člověku znepříjemňuje život. U nejhorších případů se dá udělat operativní zákrok (okcipitální stimulaci), který vás vrátí zpět do normálního života.

Perlička na konec. Samotný mozek není to co vás bolí, protože v mozku nejsou receptory bolesti, zde se jen informace o bolesti zpracovávají. To co vás bolí jsou podrážděné nervy, které provázejí roztažené cévy dovnitř lebky.

Pokud u vás bolest hlavy přetrvává delší dobu, obraťte se na svého lékaře.

Článek vyjadřuje názor autora a není lékařskou radou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..