Jak poslat balík na dobírku?

Jak poslat balík na dobírku?

balení balíkuPřestože poslání balíku na dobírku není nic složitého, pro nezkušeného člověka to může být alespoň zprvu matoucí a komplikované. Tento návod vás v tom pomůže.

Posíláme balík na dobírku

Protože poslat balík není složité, uvedeme si jen dílčí kroky jak na to.

  • Zabalíme zásilku (návod zde) – nezapomeňte uvést adresu odesílatele, adresu příjemce, cenu dobírky a udanou cenu. Tip: nemáte kartonovou krabici na zabalení? Prodají vám je na poště. Jsou opravdu velmi dobré.
  • Na poště je potřeba vyplnit podací lístek a poštovní dobírkovou poukázku A viz. vzor níže. Každou zásilku je potřeba pojistit. To se dělá tak, že se na podací lístek uvede udaná cena alespoň stejná s cenou dobírky. Většinou se uvádí cena 5.000 Kč, což je maximální cena pro drobné zásilky. Můžete uvést i vyšší cenu, ale bude to za příplatek.
  • Nyní balík máme zabalený a připravený podací lístek a poukázku, můžeme tedy jít poslat balík. Pokud něco uděláte chybně, nevadí. Budete na to upozorněni a bude vám umožněno vše napravit.
  • Podací lístek ani útržek složenky nevyhazujte, alespoň do doby než bude balík doručen a vám přijdou peníze na účet. Mimochodem, na podací lístek vám na poště automaticky vytisknout tzv. kód zásilky (tracking kód), který je dobré poslat emailem či SMS příjemci zásilky, který bude moci sledovat stav zásilky na webu České pošty. Bere se to jako slušnost, tak sledovací kódy prosím posílejte.

Tip: na podacím lístku doporučujeme uvádět jak emaily, tak i telefonní čísla jak na odesílatele, tak příjemce. To má několik výhod. Jednak budete informování elektronickou cestou o stavu zásilky a pak také příjemce bude moci díky tomu změnit dispozice zásilky, tedy nechat si jí poslat jinam a také změnit způsob doručení z Do ruky na Na poštu.

poštovní dobírková poukázka
ukázka vyplnění dobírkové poukázky
podací lístek
ukázka vyplnění podacího lístku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..