Co je ajurvéda?

Co je ajurvéda?

Koření Ajurvéda je prastará léčebná metoda, která pochází z Indie. Písemné zmínky o ní jsou dohledatelné už v období 1500 – 1000 před n.l. a je tak považována za pramatku všech pozdějších léčebných metod. Název ajurvéda pochází ze sanskrtu a znamená vědění života. Tato metoda je velmi komplexní a vždy léčí společně tělo i duši pomocí změny celého životního stylu. 

Základem jsou energie těla

Podle ajurvédského učení v sobě každý člověk má vrozený poměr mezi třemi základními energetickými principy zvanými dóši. Tyto energie se nazývají Váta, Pitta a Kapha a právě nerovnováha mezi nimi vede ke všem zdravotním i psychickým potížím. Každá z těchto dóš představuje něco jiného. Váta znamená pohyb, souvisí s ní vše ohledně pohybu v těle, tedy krevní oběh, nervový systém, dýchání a podobné procesy. Pitta znamená žár a ovlivňuje všechny biochemické procesy v těle jako vylučování a látkovou výměnu. Souvisí s vnitřními orgány žaludkem, střevy, játry, slinivkou, srdcem, ale také s očima nebo kůží. Kapha znamená hlen a ve spojitosti s tělem jde o vše spojené se stabilitou, tedy kostrou, nehty či zuby. 

Nenahrazuje klasickou medicínu, ale vhodně ji doplňuje

Ajurvéda přistupuje ke každému jedinci jako k originálu. Zaměřuje se na prevenci i odstranění příčin nemocí a to vyrovnáním disharmonií v těle. Dosáhne se toho vyváženou stravou, pozitivním myšlením a zdravým životním stylem. Právě špatnými potravinami, jejich nevhodnou úpravou, nadmírou stresu nebo psychické zátěže, nedostatkem pohybu a podobnými příčinami vzniká mnoho onemocnění. Ajurvéda pracuje se všemi aspekty života a snaží se je uvést do rovnováhy. Samozřejmě nemůže v některých případech nahradit klasické léky nebo třeba chirurgický zákrok, může však urychlit ozdravný proces. A užitečná je také tam, kde moderní medicína řešící pouze následky a projevy nemocí selhává. 

Pomohou přírodní prostředky i meditace

Ajurvéda se dělí na různé obory, které se zabývají jednotlivými částmi těla nebo komplexy problémů. Podle ajurvédského učení se dá mnoho vyřešit už zvolením správných rostlinných výtažků a bylin, které se hodí pro váš energetický typ. Důležitá je také relaxace a uvolnění těla i mysli pomocí masáží, meditace a jiných praktik. 

Tělo, mysl i duše spolupracující v rovnováze znamená celkovou harmonii, která dokáže předejít mnoha neduhům. Ajurvéda vám tuto rovnováhu pomůže najít tak, jako to činí již několik tisíc let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..