Co je ajurvéda?

Co je ajurvéda?

Koření Ajurvéda je prastará léčebná metoda, která pochází z Indie. Písemné zmínky o ní jsou dohledatelné už v období 1500 – 1000 před n.l. a je tak považována za pramatku všech pozdějších léčebných metod. Název ajurvéda pochází ze sanskrtu a znamená vědění života. Tato metoda je velmi komplexní a vždy léčí společně tělo i duši pomocí změny celého životního stylu. 

Základem jsou energie těla

Podle ajurvédského učení v sobě každý člověk má vrozený poměr mezi třemi základními energetickými principy zvanými dóši. Tyto energie se nazývají Váta, Pitta a Kapha a právě nerovnováha mezi nimi vede ke všem zdravotním i psychickým potížím. Každá z těchto dóš představuje něco jiného. Váta znamená pohyb, souvisí s ní vše ohledně pohybu v těle, tedy krevní oběh, nervový systém, dýchání a podobné procesy. Pitta znamená žár a ovlivňuje všechny biochemické procesy v těle jako vylučování a látkovou výměnu. Souvisí s vnitřními orgány žaludkem, střevy, játry, slinivkou, srdcem, ale také s očima nebo kůží. Kapha znamená hlen a ve spojitosti s tělem jde o vše spojené se stabilitou, tedy kostrou, nehty či zuby. 

Nenahrazuje klasickou medicínu, ale vhodně ji doplňuje

Ajurvéda přistupuje ke každému jedinci jako k originálu. Zaměřuje se na prevenci i odstranění příčin nemocí a to vyrovnáním disharmonií v těle. Dosáhne se toho vyváženou stravou, pozitivním myšlením a zdravým životním stylem. Právě špatnými potravinami, jejich nevhodnou úpravou, nadmírou stresu nebo psychické zátěže, nedostatkem pohybu a podobnými příčinami vzniká mnoho onemocnění. Ajurvéda pracuje se všemi aspekty života a snaží se je uvést do rovnováhy. Samozřejmě nemůže v některých případech nahradit klasické léky nebo třeba chirurgický zákrok, může však urychlit ozdravný proces. A užitečná je také tam, kde moderní medicína řešící pouze následky a projevy nemocí selhává. 

Pomohou přírodní prostředky i meditace

Ajurvéda se dělí na různé obory, které se zabývají jednotlivými částmi těla nebo komplexy problémů. Podle ajurvédského učení se dá mnoho vyřešit už zvolením správných rostlinných výtažků a bylin, které se hodí pro váš energetický typ. Důležitá je také relaxace a uvolnění těla i mysli pomocí masáží, meditace a jiných praktik. 

Tělo, mysl i duše spolupracující v rovnováze znamená celkovou harmonii, která dokáže předejít mnoha neduhům. Ajurvéda vám tuto rovnováhu pomůže najít tak, jako to činí již několik tisíc let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..