Koncese na prodej alkoholu – Kdo, jak a proč o ni musí žádat?

Koncese na prodej alkoholu – Kdo, jak a proč o ni musí žádat?

sesivacka-webNovela živnostenského zákona z podzimu loňského roku s sebou přinesla jednou zásadní povinnost pro podnikatele, kteří prodávají alkoholické nápoje. Musí si totiž zažádat o udělení tzv. koncesované živnosti na prodej alkoholu. Čas mají už jen do 17. dubna letošního roku. Podívejme se tedy, jak celý proces probíhá a koho se tato povinnost vůbec týká.

Kdo musí mít koncesi na prodej alkoholu?

Podle živnostenského zákona je tato povinnost pojata velmi široce. Týká se tak všech osob, které prodávají lihoviny, tedy podle dikce zákona alkoholické nápoje s obsahem alkoholu vyšším než je 15%. Toto opatření tak dopadne především na podnikatele v pohostinství a službách obecně, ale také na maloobchodníky. Dále se mu samozřejmě nevyhnou ani velcí prodejci, ale ani spolky, které na svých akcích prodávají lihoviny.

Jak se dá koncese na prodej lihovin získat?

Popravdě velmi jednoduše. Stejně jako v případě jiných koncesovaných živností je nutné vydat se na živnostenský úřad a zažádat zde o udělení koncese na prodej alkoholu. Na rozdíl od jiných koncesovaných živností není nutné vůbec nic dokládat. Netřeba ani skládat kauci. Povinnost skládat kauci se v jednoduchosti pouze podnikatelů, kteří kolkují lahve. Vyřízení koncese je tedy snadné a bylo by možná také rychlé, kdyby ho nenechala většina podnikatelů na poslední chvíli. Je totiž velmi pravděpodobné, že s blížícím se rozhodným datem pro podání žádosti se budou na živnostenských úřadech tvořit dlouhé fronty.

Co si od toho stát slibuje?

Zákonodárci novelou živnostenského zákona reagují na nechvalně známou metanolovou kauzu, kterou v současnosti řeší také české soudy. Zavádění koncesí na prodej alkoholu je pouze jedním z opatření, kterými chce stát získat větší přehled nad trhem s alkoholickými nápoji. Ač jde možná o záměry chvályhodné, je otázkou, zda přinesou kýžený účinek. Zvlášť velké pochybnosti vzbuzují právě koncese na prodej alkoholických nápojů, které jsou mnoha podnikateli vnímány jako zbytečná byrokracie. Zda tomu tak skutečně je, nejspíše ukáže až čas.

Článek vznikl za přispění magazínu Alkoholium.cz.

Co si myslíte o koncesích na prodej alkoholu Vy? Svěřte se ostatním v komentářích pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..