Co je LTE a jak poznat, že ho podporuje mobilní telefon?

smart phoneOperátoři se předhánějí v tom, kdo dříve pokryje naší zemi pomocí vysokorychlostního internetu LTE. Pojďme se podívat na to, co to znamená, a co vše pro to potřebujete.

Co je to LTE?

LTE je zkarta Long Term Evolution, a jedná se o technologii pro vysokorychlostní internet, která stále spadá do 3G sítí. Plnohodnotné 4G bude až LTE s označením advanced.

Pomocí LTE můžete bezdrátově přenášet data teoretickou rychlostí až 172,8 Mbps (někdy až 225 Mbps – záleží na operátorovi a kvalitě signálu) pro download a 57,6 Mbps pro upload. Pro lepší představu: soubor o velikosti 700 MB s LTE stáhnete maximálně do 1 minuty. Jedná se tedy o velmi rychlé internetové připojení, s kterým můžete bez problémů sledovat online vysílání v HD kvalitě.

Pro šíření signálu LTE se používají frekvence 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz a 2600 MHz.

Pokrytí signálem LTE

Protože operátoři nás tak trochu balamutí s tím, že je LTE dostupné skoro všude, bylo nuceno ČTU udělat mapu skutečného pokrytí signálem. Mapu si můžete prohlédnout na webu ČTU. Mapa pokrytí je vypočtená na základě dodaných údajů od jednotlivých operátorů. Jedná se tedy o teoretické pokrytí. Je tedy možné, že signál najdete i v neoznačených lokalitách. Pokrytí virtuálními operátory na mapě nehledejte, protože fungují na sítích tří hlavních operátorů – T-Mobile, Vodafone a O2.

Co pro používání LTE potřebuji?

  • Potřebujete mobilní přístroj nebo modem, který technologii LTE umí. Dražší přístroje zpravidla LTE plně podporují.
  • Dále potřebujete jiný druh SIM karty, tzv. USIM (Universal SIM). Pokud USIM nemáte, zajděte si na podnikovou prodejnu, kde vám SIM vymění za novou.
  • V nepolední řadě potřebujete také pokrytí signálem, které stále (konec roku 2014), není nic moc.

Jak poznám, jestli mám USIM?

Poznat USIM kartu můžete několika způsoby.

Telefonica O2

Jednak USIM kód najdete na plastové kartě, která byla u vaším SIM karty. Dále je USIM můžete identifikovat přímo na SIM kartě. Pokud číselný kód na SIMce má na desáté a jedenácté pozici čísla 23, 28, 93, nebo číslo 98, tak pak se jedná o USIM kartu. Nejjednodušeji USIM prověříte pomocí telefonního čísla *444*#, které vám po vytočení zašle SMS s informacemi o dostupnosti LTE pro vás mobilní telefon. Více na stránkách O2.

Vodafone

SIM s podporou LTE prodává od srpna 2013. Takovou kartu poznáte podle zkratky LTE v pravém spodním roku na zadní straně karty. Starší SIM karty lze zdarma vyměnit. Více informací na stránkách Vodafone.

T-Mobile

T-Mobile již od roku 2003 dává zákazníkům USIM karty. Podporu LTE vaší SIM kartou lze ověřit, po přihlášení k vašemu účtu u T-Mobile. Pokud tedy nemáte nějakou prehistorickou SIM kartu, tak u T-Mobile není nutné SIM měnit.

Jak poznat, jestli mobilní telefon podporuje LTE?

Pokud máte nějaký z dražších mobilních telefonů, pak téměř na 100% má váš mobil podporu LTE. Stejně tak, pokud máte nějaký z nových mobilních telefonů (2014), tak je dost možné, že LTE podporuje. Nejjednodušeji si podporu LTE vaším mobilem ověříte tak, že na stránkách výrobce mobilu najdete jeho technické specifikace.

Je potřeba konfigurovat mobilní telefon pro použití LTE?

Pokud máte USIM a váš mobil LTE podporuje, pak nic víc nemusíte nastavovat. Stejně tak ani žádat operátora o zapnutí LTE.

Pozor na FUP

S rychlým internetem přichází jeden menší problém s názvem FUP (Fair User Polici), který vám nastavuje datový limit. Velká část zákazníků má nastavený velmi nízký datový limit, který stažením jednoho nebo několika málo filmů okamžitě vyčerpáte. Takže i přestože je LTE velmi rychlé, je minimálně bez 10 GB datového limitu téměř k ničemu – pro audio/video streaming.

 

One thought on “Co je LTE a jak poznat, že ho podporuje mobilní telefon?

  1. Je to naprosto perfektní,stručné a jasné!! Děkuji moc,teď už vím kam chodit pro správné odpovědi a nejenom o mobilech,je tu prostě všechno!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..