Dieta podle krevních skupin

Ovesná kaše

Každý z nás jistě ví, že rozlišujeme celkem čtyři krevní skupiny, tedy 0, A, B a AB. Ne všichni ale také vědí, že tomu tak nebylo vždycky. Krevní skupiny se rozšiřovaly v průběhu vývoje člověka v souvislosti s tím, jak se měnil jeho styl života a jídelníček. Jak vám může tento poznatek pomoci zhubnout? Podle zastánců této diety hodně, pokud si uvědomíte, že pro každou krevní skupinu existují vhodné a nevhodné potraviny. Jejich konzumace přitom velmi ovlivňuje to, zda přibýváte na váze, či naopak hubnete.

Rozdělení a vývoj krevních skupin

Základní a nejstarší krevní skupinou je 0, kterou měli dávní lovci již v době před 40 000 lety. Po ní se někdy před 20 000 lety vyvinula krevní skupina A v souvislosti s tím, jak se tehdejší lidé usadili a změnili se v zemědělce. Krevní skupina B je jen o 5 000 let mladší a pochází z oblastí Indie a Himalájí, kde žili kočovníci. Skupina AB je pak kombinací kočovníků a zemědělců, která vznikla jako poslední až teprve zhruba před 1 000 lety.

Na tomto vývoji lidské krve postavil svou dietní teorii i americký lékař Peter D’Adamo, který vycházel ze svého dlouhodobého pozorování pacientů a jejich stravování. Podle něj se lidé různých krevních skupin od sebe liší stavbou těla, vlastnostmi, fyzickou a psychickou výdrží, mají také jiné zájmové predispozice. Stejně tak by se měla lišit i jejich strava a to tak, aby se co nejvíce blížila přirozené stravě jejich předků. A zvolit by se přitom měla i správná fyzická aktivita vhodná pro danou krevní skupinu.

Krevní skupina 0

Jídelníček

Lidé s touto krevní skupinou si mohou dovolit konzumovat velké množství masa. Jejich žaludek dokáže zpracovat a využít bílkoviny z něj získané a dobře živočišné tuky tráví. I tak je ale potřeba vyměnit tučné maso za libové a to nejlépe drůbeží, hovězí nebo jehněčí, také ryby jsou velmi vhodné. Zato uzeniny a smažená úprava jídel by se měly omezit na minimum. Nedoporučuje se příliš častá konzumace mléčných výrobků a také by se měl výrazně zredukovat příjem obilovin.

Fyzická aktivita

Jedinci s krevní skupinou 0 jsou obvykle fyzicky velmi zdatní a odolní. Hodí se pro ně aerobní cvičení, nejlépe zkombinované se silovými prvky. Doporučit lze běh, aerobic, posilování, cyklistiku, lyžování a podobné sporty. Vhodné jsou také kolektivní a kontaktní sporty.

Krevní skupina A

Jídelníček

Oproti lovcům by strava zemědělců měla být prakticky vegetariánská. Základem jídelníčku lidí s krevní skupinou A je dostatek ovoce a zeleniny. Naopak nevhodné je maso, uzeniny, tučné výrobky a také celozrné pečivo, to vše by se mělo konzumovat jen ve velmi malém množství. Pro zamezení nedostatku bílkovin v těle je potřeba do stravy zařadit sóju a výrobky z ní a určité druhy luštěnin, například fazoli a čočku. K přípravě pokrmů je nejlepší používat kvalitní rostlinné oleje.

Fyzická aktivita

Vzhledem k tomu, že zástupci krevní skupiny A bývají často méně fyzicky zdatní a hůře snášejí stresové situace, hodí se pro ně klidné aktivity, které jim přinesou odpočinek a rovnováhu. Lze tady jmenovat například jógu, pilates nebo obyčejnou chůzi.

Krevní skupina B

Jídelníček

Dvěma stěžejními složkami stravy těchto lidí jsou mléčné výrobky a maso. Mléko a mléčné výrobky patří na špici v důležitosti, maso má již mít o něco menší podíl ve stravě. Nedoporučuje se přitom kuřecí maso a mořské produkty. Konzumovat se smí i zelenina a vejce. Naopak velmi nevhodná je bílá pšeničná mouka a výrobky z ní, stejně jako kukuřice či ořechy.

Fyzická aktivita

Bývalý kočovníci se vyznačují velkou fyzickou zdatností, přemírou energie a silnou psychickou odolností. Ideální je takový pohyb, který umožňuje trochu tohoto energetického přebytku vybít a zároveň vyžaduje soustředění. Vyzkoušet můžete třeba přímo bojové sporty, dobré je i posilování, plavání, cyklistika, tenis nebo turistika.

Krevní skupina AB

Jídelníček

Už z názvu skupiny je jasné, že jde o kombinaci dvou předešlých krevních skupin a tím se řídí i strava, která by měla vyváženě kombinovat obojí. O něco více se však přiklání ke skupině A, vynechat by se měly především potraviny nevhodné právě pro ni. Podíl masa v jídelníčku může být vyšší než u samotné skupiny A, ale mělo by jít nejlépe o králičí a jehněčí maso, vynechat by se mělo vepřové či hovězí.

Fyzická aktivita

I tady platí to stejné, tedy že nejlepší je vyvážená kombinace sportů vhodných pro skupiny A a B. Fyzická námaha by se vždy měla vhodně doplňovat relaxačními technikami.

Nevýhody diety

Dieta podle krevních skupin má ale kromě příznivců samozřejmě i četné odpůrce. Těm vadí především to, že její výsledky nejsou nijak podpořeny vědeckými výzkumy. Navíc argumentují tím, že při dlouhodobějším dodržování těchto zásad stravování hrozí nedostatek určitých látek, které jinak tělu dodává pestrá strava. Často se také v různých zdrojích liší seznamy vhodných a nevhodných potravin, což vede ke zmatkům. Pokud se tedy rozhodnete držet tuto dietu, chce to rozvahu. A musíte také poslouchat své tělo, které si samo řekne, zda je tento způsob pro něj správný či nikoliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..