Co je psí sádlo?

Co je psí sádlo?

Drtič na bylinkyPokud vás trápí nepříjemný kašel, rýma, nachlazení, chřipka nebo zánět průdušek, možná jste už také dostali od někoho ve svém okolí radu použít psí sádlo k mazání hrudníku a zad. Příčí se vám představa mazání se něčím, co pochází z nějakého domácího mazlíčka? Nebojte se, psí sádlo, které má dnes na mysli většina lidí, nemá kromě zažitého názvu se psem nic společného. O co tedy jde?

Žádné sádlo, jen bylinná mast

Psí sádlo se nazývá bylinná mast, kterou vyrábí značka Dr. Weiss. A ze psa v ní není opravdu vůbec nic, i když název masti a labrador na obalu by mohl k této myšlence svádět. Jde však o originální recepturu bylinných extraktů z 10 alpských bylin – světlíku lékařského, měsíčku lékařského, eukalyptu, tymiánu obecného, jitrocele kopinatého, bezu černého, řebříčku obecného, violky vonné, slézu maurského a přesličky rolní. Bylinné extrakty jsou absorbovány ve včelím vosku. Mast se roztírá na hrudník a záda nemocného, kdy tyto oblasti prokrví, uvolní usazené hleny a usnadní odkašlávání. Namazáním pod nos se zase spustí i zaražená rýma. Podobné bylinné masti vyrábí i jiné společnosti, například Prsní balzám Dr. Müller, Dr. Popov, Herbamedicus či Aromatica.

V minulosti ale šlo o pravé psí sádlo

Naše babičky a prababičky však psím sádlem obvykle myslely skutečné sádlo vyškvařené ze psů. To se dalo obzvlášť na venkově celkem běžně koupit a bylo dokonce dostupnější než sádlo vepřové. Údajně má mít léčivé účinky, ty však nebyly nijak prokázány. Přesto i dnes někteří lidé věří na léčivou sílu pravého psího sádla. Jeho prodej je ale nelegální, pes není v České republice jatečním zvířetem a nesmí se využít k získání produktů z něj. Ještě lepší účinky by údajně mělo mít sádlo jezevčí, které je ale docela těžké sehnat. I to má však dnes i svou stejnojmennou alternativu, bylinnou Jezevčí mast od značky Herbalmedicus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..