Jak se zbavit kašle?

Jak se zbavit kašle?

Čaj s citrónemKašel je nepříjemným společníkem, který dokáže velmi potrápit. Jeho nejčastější příčinou jsou virové infekce dýchacích cest, ale provází i další onemocnění. Při jeho léčbě je potřeba nejdříve zjistit, jaký kašel vás trápí. Teprve podle toho můžete nasadit správnou léčbu. Jak se tedy zbavit úmorného kašlání?

Kašel není nemoc

Nejdříve je třeba si uvědomit, že kašel sám o sobě není nemocí, ale přirozeným reflexem organizmu. Má za úkol chránit dýchací cesty před nečistotami, zbavovat je hlenu a odumřelých buněk a udržovat je volně průchozí. Každý i zcela zdravý člověk běžně zakašle i několikrát za hodinu, a přitom si to mnohdy ani neuvědomuje. Při onemocnění se však kašel stane velmi intenzivním a to již rozhodně není příjemné. Tento akutní kašel přichází obvykle docela náhle a umí hodně potrápit. V takovém případě je dobré nasadit správnou léčbu, která zlikviduje příčiny nemoci a pomůže od kašle. Důležité je ale rozhodnout se, zda vás trápí suchý nebo vlhký kašel.

Co je suchý kašel?

Pokud je váš kašel velmi dráždivý, škrábe a bolí vás při něm v krku, ale nevytvářejí se hleny a tedy nic nevykašláváte, jde o kašel suchý. Obvykle přichází na začátku onemocnění, pro organizmus je vyčerpávající a velmi zatěžuje i dýchací cesty. Proto by měl být tlumen přípravky zvanými antitusika, které jsou určeny k léčbě suchého kašle. Ty zklidní dýchací cesty, zmírní kašlací reflex a uleví od bolesti při kašlání. Patří sem například Stoptussin, Robitussin, Sinecod, Stopex, Vicks, Ditustat, Thymomel, Coldrex a další sirupy, kapky i tablety.

Co je vlhký kašel?

Při vlhkém kašli se v dýchacích cestách tvoří hlen, který se při kašlání uvolňuje. Přestože je i takový kašel někdy úmorný a při velkém množství hlenu může chvílemi až dusit, tady je potřeba jej naopak podpořit. Při tlumení kašle antitusiky by totiž hlen zůstal v průduškách a tím by se velmi zhoršila infekce. Podávají se tedy přípravky zvané expektorancia, které usnadňují vykašlávání, a mukolityka, která ředí hleny. Vyzkoušet můžete třeba Mucosolvan, Sinupret, Prospan, Bromhexin, Ambrobene, ACC, Hedelix, Ambrosan a jiné produkty určené k léčbě mokrého kašle. Myslete ale vždy na to, že poslední denní dávku léků je potřeba podat několik hodin před spaním, aby se hleny tolik neuvolňovaly během noci. Pokud by byl kašel v noci přesto silný a vyčerpávající, je možné jako výjimku podat dávku antitusik. V tomto pomohou ale i léky určené na alergie, například Fenistil nebo Protazin. Ty zklidní podrážděnou sliznici dýchacích cest a zmírní tím dráždění ke kašli během spánku. A určitě je dobré zvlhčit vzduch v místnosti. Pokud nemáte doma přímo zvlhčovat vzduchu, poslouží stejně dobře i mokrý ručník přehozený třeba přes židli v blízkosti nemocného. V každém případě je nutný dostatečný příjem tekutin během celého dne. Někteří lékaři doporučují také během nemoci úplné vynechání mléčných výrobků z jídelníčku, protože zahleňují.

V průběhu onemocnění virovými a bakteriálními infekcemi, které jsou nejčastější příčinou kašle, se obvykle suchý kašel během několika dní změní v kašel vlhký. Proto je potřeba i během léčby léčivé přípravky vyměnit podle momentální potřeby. Pokud si nejste jistí, který kašel převládá, můžete zvolit léky určené na všechny typy kašle, například Stodal nebo Stopkašel. Výborným pomocným prostředkem při léčbě kašle je také bylinná mast aplikující se na hrudník a záda pro podporu odkašlávání, zvaná psí sádlo.

Babské rady k léčbě kašle

  • Zázvorový čaj s citrónem a medem – Zázvor má protizánětlivé účinky, stejně jako med, a citrón zase spoustu vitamínu C. Jak na to? Nastrouhejte čerstvý zázvor, zalijte ho v hrnku vroucí vodou a nechte chvíli louhovat. Med a citrón přidejte až do mírně zchladlého čaje, abyste vřelou vodou nezničili prospěšné látky v nich.
  • Křen s medem – Křen dokáže uvolnit dýchací cesty a pomoci s odkašláváním. Nastrouhejte čerstvý křen a smíchejte jej s medem v poměru dvě lžíce křenu na jednu lžíci medu. Užívejte třikrát denně kávovou lžičku směsi.
  • Sirup z cibule – Cibule má silné protizánětlivé účinky. Vezměte dvě až tři cibule a nakrájejte je na kolečka. Ty pak skládejte do sklenice nebo podobné nádoby a jednotlivé vrstvy prosypávejte cukrem. Nechte několik hodin stát, dokud cibule nepustí šťávu. Tento cibulový sirup slijte a užívejte jej tři až pětkrát denně kávovou lžičku.
  • Sirup z česneku – I česnek má velmi silné protizánětlivé a antibakteriální účinky, přezdívá se mu dokonce přírodní antibiotikum. Stroužky z jedné větší paličky česneku nakrájejte nadrobno, zalijte ¼ litrem vody, přidejte asi 8 polévkových lžic cukru a vařte na mírném ohni 10 minut. Poté směs nechte několik hodin uležet a následně přeceďte čistý sirup. Užívejte také kávovou lžičku tři až pětkrát denně.
  • Sirup z tymiánu – Tymián má protibakteriální účinky a pomáhá s odkašláváním, je tedy vhodný při vlhkém kašli. Ve ¼ litru vody svaříme 200 gramů cukru, odstavíme z plamene a vsypeme sáček sušeného tymiánu (nebo asi tři košaté větvičky čerstvého tymiánu). Necháme louhovat, dokud směs nevychladne, potom přecedíme. Sirup užíváme 3-5 krát denně.
  • Čaj z majoránky – V malém hrnci zalijte 1 kávovou lžičku sušené majoránky ¼ litrem studené vody a přiveďte k varu. Po chvilce odstavte z plamene a nechte dalších 15 minut louhovat. Přecezený čaj ochuťte medem a citrónovou šťávou.
  • Teplé mléko s Vincentkou a medem – Mléko podporuje tvorbu hlenů, Vincentka je ředí, což přispívá k jejich vykašlávání, a med působí protizánětlivě. Nalijte do dvou třetin hrnku horké mléko, dolijte Vincentkou a oslaďte trochou medu, pak ihned pijte. Pokud už se hlenů tvoří hodně, není tato rada vhodná.
  • Olejový zábal – Tato rada je vhodná při suchém kašli, který „sedí“ na průduškách. Namočte látkovou plenku, velký kapesník nebo utěrku do teplého oleje (nesmí být horký!), přiložte na hrudník a záda a překryjte igelitem. Skvěle poslouží potravinová fólie, která dobře drží na místě. Přikryjte se teplou dekou a vydržte tak zhruba půl hodiny. Do oleje je dobré přimíchat i trošku éterického olejíčku, jako je například eukalyptus, cypřiš nebo tea tre oil.

Občasný kašel může přetrvávat až tři týdny po vyléčení, měl by se ale postupně ztrácet. Pokud trvá déle, nebo se naopak i přes domácí léčbu zhoršuje, je čas navštívit lékaře, který zjistí jeho příčiny. Při úporném kašli, vysokých teplotách, bolestech na hrudi, vykašlávání zbarveného hlenu nebo dokonce hlenu s příměsí krve však vůbec není radno s návštěvou lékaře otálet, protože to může být příznakem i velmi vážných onemocnění, například zánětu plic, černého kašle, tuberkulózy i rakoviny plic.

Autor článku není lékař. Článek vyjadřuje pouze jeho názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..