Co je tejpování?

Co je tejpování?

Tejpování ramenePod slovem tejpování se skrývá fyzioterapeutická metoda, která dokáže ulevit od problémů s přetíženými svaly a ulevit tím od bolestí. Módu těchto barevných pruhů náplastí po těle odstartovali především sportovci, pro které byla metoda také původně určena. Dnes se ale používá po celém světě nejen ve sportovním lékařství, ale také v rehabilitační medicíně, fyzioterapii, ortopedii, pediatrii i veterinární medicíně. Je nutné rozlišit nejdříve dva druhy tejpování a to fixační prováděné pevnými pásky a kyneziotaping, u kterého se používají elastické pásky. Tejpování může být léčbou zdravotních problémů i prevencí před náročnou fyzickou aktivitou.

Historie tejpování

Fixační tejpování se začalo hojně využívat v průběhu 60. let minulého století v USA, brzy se pak rozšířilo i do západní Evropy. K nám se dostalo zdravotní lepení pásek zhruba o dvacet let později. Pevné pásky se používaly a používají především k fixaci kloubů, na zpevnění svalů se tyto pásky příliš nehodí, protože utlačují krevní oběh a nervové dráhy. Proto se dále hledaly i jiné možnosti a vznikl tak kyneziotaping. Za rozvojem této metody stojí japonský chiropraktik Kenzo Kase, který v 70. letech 20. století poprvé použil elastický pásek místo pevného a poté se tomuto směru intenzivně věnoval. Velkou popularitu nejen mezi sportovci, ale také u běžné populace, si tejpování kinezio tejpy získává až v posledních několika letech. Název pochází z anglického slova tape, což znamená zalepit nebo také páska.

Jak tejpovací pásky fungují?

Nalepením pásky dochází k neustálé masáži kůže, podkožních tkání, svalů a kloubů. Tato reflexní terapie napětím a směrem působení stimuluje receptory ve všech tělních soustavách části těla, na které je tejp aplikován. Páska se vždy lepí na suchou, odmaštěnou a ideálně i oholenou pokožku a to v propnutí svalu. Při jeho vrácení do původního stavu se tejp trochu svraští a tím napne a nadzvedne pokožku a podkoží. Tím mezi kůží a svalem vznikne víc prostoru, což sníží tlak na lymfatický a krevní oběh a také na receptory, které mají na svědomí signály bolesti.

S čím tejpy pomohou?

Použití tejpů je velmi široké, lze je aplikovat prakticky na celé tělo. Pomáhají při bolestech a akutní blokaci páteře, poranění a pohmoždění kloubů, vazů, šlach a svalů, lymfatických otocích, ale také při zácpě, inkontinenci, bolestivé menstruaci, zánětu prsu při kojení, migréně, chrápání či skřípání zubů. Používají se také při různých deformitách, například nohou u dětí, kdy díky nim může dojít k velké nápravě.

Kdy se tejp nesmí aplikovat?

I u tejpování jsou zdravotní stavy, které použití znemožňují. Jsou to kožní onemocnění jako plísně, krvácející nebo mokvající rány, silné ekzémy, dále pak nádorová onemocnění, akutní záněty a horečky, srdeční onemocnění, zánět žil a rozsáhlé křečové žíly, akutní trombóza či akutní alergická reakce. Tejpování se také neprovádí v těhotenství.

Jak se pásky lepí?

I když tejpy vypadají jako obyčejná leukoplast, není jejich nalepení úplně jednoduché a je třeba se obrátit na vyškoleného terapeuta, který má absolvované kurzy. Špatným nalepením pásky si sice nijak neublížíte, ale rozhodně ani nepomůžete. Po menším zaškolení a nácviku se to však můžete také naučit. Tejpy vydrží na pokožce zhruba 3-7 dní a poté se mění za nové. Terapie většinou trvá 4-6 týdnů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..