Co je to menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšky
Autor: Greencolander, Licence: CC BY 2.0

Již poměrně dlouho je na trhu k dispozici takzvaný menstruační kalíšek. Přesto poměrně dost žen o něm moc neví. Pojďme si tedy říci, co je to menstruační kalíšek.

Menstruační kalíšek je nádobka zvonovitého tvaru, která se zavádí do pochvy při menstruaci, kde zachytává menstruační krev. Kalíšek zcela nahrazuje vložky a tampóny. Dokonce se uvádí, že kalíšek je mnohem bezpečnější než používání tampónů, které mohou být napuštěny látkami, které mohou vyvolat tzv. syndrom toxického šoku. Menstruační kalíšek je totiž udělaný z anti-alergenního silikonu a neobsahuje žádné chemikálie, parfemaci nebo bělidla.

Kalíšek se vyrábí zpravidla ve dvou až třech velikostech, s tím, že je mohou používat jen sexuálně aktivní ženy. Velikosti se liší výrobce od výrobce, nicméně průměrná délka kalíšku je kolem 5 centimetrů.

Kalíšek se zavádí před menstruací (je vhodný i pro silnou menstruaci) a vyndavá se až po jejím ukončení. Bohužel nelze u něj, podobně jako u tampónů poznat, kdy je již plný, takže čas od času je potřeba ho vyndat a vylít.

Kalíšek se vyrábí v různých provedeních. Nejčastější je spolu se stopkou, která je nějak zdrsněna. Za tuto stopku se pak kalíšek z pochvy vyndavá. Pozor však na to, že vyndavání vyžaduje trochu praxe, abyste se nepotřísnili krví. Nejprve si tedy doma v klidu zandání a vyndání vyzkoušejte. Ideální je kalíšek aplikovat doma ve sprše.

S kalíškem zpravidla v balení dostanete i lubrikační gel pro snadné zavádění. Dále dezinfekční tablety na sterilizaci kalíšku před zavedením do pochvy a po jeho vyndání. A v neposlední řadě v balení najdete i pytlíček na uschování kalíšku. Kalíšek se totiž používá opakovaně.

Používání kalíšku je doporučeno pouze ženám, kterým nevadí pohled na větší množství krve.

Kde se dají menstruační kalíšky koupit?

Klasicky buď v lékárnách, nebo na internetu ve specializovaných e-shopech.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..