Co je to PayPal, jak ho zřídit a jak s ním platit?

Co je to PayPal, jak ho zřídit a jak s ním platit?

Logo PayPaluPayPal není nic víc než platební brána. Stejná jako česká PayU a GoPay. S tím rozdílem, že PayPal je největší, nejznámější a pravděpodobně také nejstarší platební brána na internetu.

Co je to platební brána?

Jedná se o určitou formu univerzálního rozhraní, které vám umožňuje provádět on-line platby na internetu rychle a jednoduše.

Co je to tedy ten PayPal?

Jedná se o nejrozšířenější platební bránu, která funguje jako prostředník mezi vámi a nějakým obchodem, nebo službou na internetu. Díky PayPalu jsou vaše transakce rychlé, jednoduché, a bez nutnosti do nějakého cizího formuláře vyplňovat vysoce citlivé údaje o vaší platební kartě. Platby přes PayPal jsou oproti platbám kartou více chráněné.

Jednoduše by se dalo říci, že PayPal je prodloužená ruka vašeho bankovního účtu.

Jak si založit účet?

Zcela jednoduše, nejprve si na stránkách https://www.paypal.com založíte účet. Dále v nastavení musíte přidat svůj existující bankovní účet, který je potřeba nechat ověřit. To se dělá tak, že PayPal vám zkusí z vašeho účtu strhnout něco kolem 50,-Kč. Vy si tuto transakci musíte pohlídat, protože ve výpisu u této transakce uvidíte i kód, který slouží jako autorizační. Ten pak zadáte v nastavení PayPalu a je vše hotovo. Celý proces registrace s ověřením vašeho účtu trvá 1 až 3 dny, záleží na vaší bance. Po ověření vám PayPal peníze za ověření vrátí zpět.

Pokud nechcete svůj účet ověřovat, lze na vzniklý účet  poslat peníze přímo – taková forma kreditu. Nicméně vzhledem k tomu, že české banky si za zahraniční platby říkají nemalé peníze, tak se to jednoduše nevyplácí.

Tolik k zakládání běžného účtu u PayPalu. Pokud jste obchodníci, je celý proces složitější, protože je potřeba si vybrat správný typ obchodního účtu, od čehož se pak odvíjí poplatky a funkce navíc.

Jaké má PayPal poplatky?

Běžní uživatelé mají poplatky zdarma.

Dostanu k účtu platební kartu?

Ne nedostanete, jedná se pouze o virtuální účet.

Musím mít devizový účet?

Pro používání PayPalu vám stačí i ten nejobyčejnější účet. Musíte však na něm mít povolení internetové platby!

Jak platit přes PayPal?

Velmi jednoduše. Až si nakoupíte u obchodníka, který PayPal podporuje, zaškrtnete jako způsob platby PayPal. V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu PayPal, kde budete obeznámeni s výší částky a s tím co jste si koupili. Pokud bude vše souhlasit, přihlásíte se na svůj účet a platbu odsouhlasíte. Vše je rychlé a jednoduché.

Na co dát pozor?

PayPal je častým terčem podvodníků. Proto se můžete spolehnout na to, že vám po čase začnou chodit různé podvodné emaily, které se budou tvářit jako od PayPalu. Ty se budou snažit z vás vymámit vaše přihlašovací údaje. Všechny je ignorujte. Pokud si myslíte, že vám je PayPal poslal, přihlašte se do PayPalu a vše si zde zkontrolujte. PayPal vám emaily kromě potvrzení o proběhlé platbě posílat takřka žádné nebude.

Pokud vám přijde nějaký email, tvářící se jako od PayPalu, NIKDY V NĚM NEKLIKEJTE NA ŽÁDNÉ ODKAZY!!! Místo toho napište ručně do adresní řádky prohlížeče https://www.paypal.com a situaci kontrolujte přímo na webu. Pokud vám PayPal bude něco chtít sdělit, dozvíte se to na jeho webu.

Hlášení
Takto například bude vypadat informační zpráva od PayPalu, po přihlášení na webu

Stejně tak důrazně nedoporučujeme uchovávat žádné peníze na účtu PayPalu. Setkal jsem se s tím, že jeden člověk, který aktivně obchodoval na internetu měl na svém PayPal účtě 50.000,-kč. To je chyba. Peníze zde nenechávejte! Když už, tak jen malé obnosy!

5 thoughts on “Co je to PayPal, jak ho zřídit a jak s ním platit?

    1. Ano jde to. Funguje to tak, že jako příjemce uvedete email uživatele. Ten obdrží info o transakci a je vyzván k vytvoření PayPal účtu. Následně si z něj nechá vyplatit peníze. Je to komplikované, nepraktické, ale jde to.

  1. Všude jsou popisy jak přes paypal platit, ale jak z něj získat peníze, které odešly na chybně zadanou adresu a platba byla následně zrušena? Za jak dlouho budou připsány zpět na účet odesílatele?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..