Co jsou podílové fondy a jak fungují?

Euro bankovkyAsi každý by chtěl být nějak finančně zajištěn, aby se nemusel bát o svou budoucnost, a aby si mohl dopřát vše, co aktuálně potřebuje. Nemálo lidí se proto uchyluje k investičním nástrojům. Ty jsou dnes v podstatě volně dostupné pro každého, avšak pokud nemáte minimálně desítky tisíc volných korun, které můžete investovat na akciovém trhu, nemá v podstatě žádný smysl se do takovýchto finančních operací pouštět. Jednak abyste jako solitérní investoři uspěli, tak budete potřebovat velké znalosti trhu, a pak také ochotu riskovat ztrátu všech peněz. Pokud nechcete investovat příliš velké částky, pečlivě sledovat vývoj trhu a riskovat veškeré své volné prostředky, pak jsou tu pro vás podílové fondy, které vám umožní zhodnotit vaše volné finanční prostředky.

Co jsou podílové fondy?

Podílové fondy jsou nástrojem kolektivního investování, který sdružuje často velké skupiny malých investorů, kteří by jinak neměli možnost dosáhnout na zajímavé investiční příležitosti. Každý investor za své investované peníze do podílových fondů obdrží tzv. podílové listy, což jsou cenné papíry, udávající jeho podíl na majetku podílového fondu. O podílové fondy se starají investiční společnosti, které určují složení jednotlivých fondů. Investor si nejprve vybere podílový fond, který mu svým složením nejlépe vyhovuje a následně do něj investuje v ideálně pravidelných intervalech své volné prostředky. Pravidelným investováním dojde k určitému zprůměrování kurzu, za který nakupuje podílové listy. Kurz podílového fondu se totiž neustále mění.

Podílové fondy se dělí na následující základní fondy: akciové, komoditní, smíšené, dluhopisové, nemovitostní, fondy peněžního trhu, devizové nebo fondy fondů, které investují prostředky do jiných podílových fondů. Dále se podílové fondy zaměřují třeba jen na lokální investice, investice do zahraničních firem, investice do Blue Chips fondů, do rozvíjejících se ekonomik, do dividendových fondů a mnoha dalších.

Proč investovat do podílových fondů?

 • Umožňují i malým investorům zhodnotit své volné finanční prostředky.
 • Jednotlivé fondy mají různé složení a různou míru rizika.
 • Fondy se snaží diverzifikovat svá portfolia.
 • Pokud splníte státem dané podmínky, jsou výnosy z fondů u fyzických osob osvobozeny od daně z příjmů  – doba držení 3 roky.
 • O případnou platbu daně z příjmu se stará správce fondu, vy se tedy nemusíte o nic starat. Peníze pouze investujete, nebo prodáváte své podílové listy.
 • Nemusíte sledovat trh, o to se stará správce fondu, který může měnit složení fondu.
 • Nemusíte být investičními odborníky.
 • Investování se provádí přes internet a zvládne ho úplně každý, kdo umí pracovat s internetovým bankovnictvím.
 • Podílové fondy jsou vysoce likvidní.
 • Fondy se zakládají na dobu neurčitou.
 • Emitované množství podílových fondů není omezené.

Článek není nabídkou investic, je pouze informativní. Pokud vás podílové fondy zajímají, podívejte se na webové stránky www.penizenavic.cz. Text byl připraven ve spolupráci s weby www.fondmarket.cz a www.finprehled.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..