Nepříjemné pálení, bolestivé řezání a svědění při močení, to jsou hlavní znaky zánětu močových cest, který je po infekci dýchacích cest druhým nejčastěji se vyskytujícím zánětlivým onemocněním. Téměř každá žena se s tímto problémem alespoň jednou za život setkala a mnohé trpí na opakované záněty. Ani mužům se tato nemoc úplně nevyhýbá, jen je její výskyt u nich řidší, protože mají delší močovou trubici. Jak zánětu předcházet a co dělat, když se objeví?
Co způsobuje zánět močových cest?
Za vznikem zánětu stojí v naprosté většině případů bakterie, nejčastěji jde o bakterii Escherichia coli. Tyto bakterie jsou součástí střevní mikroflóry, ovšem při zhoršených hygienických podmínkách se mohou dostat i do močového ústrojí. Tam se pak za příhodných podmínek namnoží a způsobí zánět. Ten je často spojován s prochladnutím, což není tak úplně přesné. Chlad sám o sobě zánět způsobit nemůže, může ale oslabit obranyschopnost organismu a tím umožnit snazší množení bakterií. K dalším rizikovým faktorům patří malý příjem tekutin, časté zadržování moči a také nechráněný sexuální styk. Častěji na problémy se záněty trpí pacienti s cukrovkou a také těhotné ženy, protože u těchto dvou skupin je trochu odlišné složení moči, což bakteriím vyhovuje.
Příznaky, diagnostika a léčba
Hlavním příznakem je již zmiňované pálení, řezání a svědění při močení. Dalším znakem je také častější nucení k močení, přestože již k úlevě došlo, může se objevit teplota až horečka, nevolnost, bolest v podbřišku, malátnost, třesavka. Moč bývá zakalená a jinak zapáchá, někdy se v ní vyskytuje i příměs krve, což obvykle značí, že již zánět postoupil do močového měchýře nebo dokonce do ledvin. S popisovanými potížemi byste se měli vždy vydat ke svému lékaři a to co nejdříve. Ten pomocí laboratorního vyšetření moči určí, zda se jedná opravdu o zánět močových cest a zjistí, co ho způsobilo. Podle toho pak může nasadit účinnou léčbu, což většinou bývají antibiotika, klid na lůžku v teple a dostatečný pitný režim.
Babské rady fungují
Ale dopředu je třeba říci, že jen v případě, že jsou problémy zatím mírné, neobjevila se horečka a krev v moči, to by již na domácí léčbu v žádném případě nebylo. Jinak můžete vyzkoušet ověřené rady, jak se zánětu zbavit. V první řadě je potřeba zvýšit pitný režim a to výrazně. Právě proplachováním močového ústrojí se nejlépe zbavíte bakterií. Pít můžete čistou vodu nebo ještě lépe přímo urologické bylinné čaje. Určitě nezapomeňte na brusinky, které opravdu dobře fungují a i při léčbě antibiotiky se doporučují jako podpůrná léčba. Můžete pít brusinkovou šťávu, která je ale velmi kyselá, pojídat sušené plody nebo zvolit preparáty z brusinek, jež jsou k dostání v lékárnách i na internetu. K výrobě se používají většinou velkoplodé kanadské brusinky, které obsahují velké množství účinných látek, jako je tomu například u produktu Mega Brusinky od Swiss Natural. Klid a teplo je samozřejmě také základním předpokladem k úspěšné samoléčbě. Vynechejte konzumaci ostrých a kořeněných jídel a také omezte sladkosti. Pokud by se potíže ani do tří dnů alespoň mírně nezlepšily nebo došlo dokonce ke zhoršení, není již na co čekat. Vydejte se k lékaři pro účinější léčbu, aby se z vašeho problému nestal chronický zánět nebo se nepřenesl i na ledviny, kde by způsobil vážné potíže.
Preventivní opatření
Prevencí se dá potížím předejít, i když to samozřejmě neplatí stoprocentně. Důležitá je důkladná hygiena, která se ale zase nesmí přehánět, protože přemíra parfémovaných mýdel také škodí. Volba spodního prádla hraje velkou roli, umělé materiály a příliš těsné prádlo, například oblíbená tanga, vytváří ideální prostředí pro množení bakterií. V rámci prevence je podstatné udržovat své ledviny a podbřišek v teple, vyhýbat se prochlazení a jinému oslabení organismu.