Jak hluk v bytě vyřešit odhlučněním izolačními deskami?

V dnešní době je hluk téměř všudypřítomný, stává se čím dál větším problémem a navíc ohrožuje lidské zdraví, proto je nalezení cesty k jeho odstranění velmi důležité. Pokud nám chybí klid i doma, nemůžeme důkladně relaxovat a nabírat nové síly. Proto jsme zapátrali po systémech, jakými je možné odhlučnění bytu provést. 

Jedním z nich je kompletní rekonstrukce bytu s využitím akustických modrých sádrokartonových systémů. Ten dokáže nejen odhlučnit váš bytový prostor, ale navíc vytvoří lepší pocit z bydlení a ušetří i na nákladech na příčkách až 30%.  Jedná se o rychlé a kvalitní vylepšení bytu, které je vedeno cestou suché výstavby. Při stavebních pracích jsou ceněny především minimální tloušťka stěn, nízká hmotnost samotných desek a také plynulost výstavby. Výhodou sádrokartonu je i jeho pevnost a také lehkost, takže nezatěžuje nosnou konstrukci.

Byt je tak možné odhlučnit, přestavět anebo opravit snadno pomocí sádrokartonových a sádrovláknitých systémů.  Po obvodu bytu lze vytvořit takzvanou protihlukovou obálku.

Osazené stěny zaberou pouhých 6,5 cm, pokud je provedeno jednoduché osazení anebo 8 cm, pokud se provádí osazení dvojité pomocí akustických desek  Rigips. Ty pak následně přidají mezi devíti až dvanácti decibely akustické pohody. Problém s hlukem šířícím se od sousedů je tak vyřešen.

Akustické interiérové příčky mají tloušťku 7,5 cm a přitom překračují normové požadavky na akustiku v bytě o 3 dB. Sádrokartonová akustická příčka Optimum obsahuje vloženou minerální izolaci a je opláštěna jednou vrstvou akustické modré desky Rigips.  I při nízké hmotnosti 28 kg/m2 dokáže takto tenká deska velmi dobře zvukově izolovat. Má hodnotu zvukové neprůzvučnosti 45 dB. Lehkost takto nově získané příčky umožní snadnou změnu dispozic v bytě, může získat i výklenky ve stěnách například pro nové šatní skříně. Může také vybudovat větší prostor pro kuchyň nebo koupelnu.

V koupelně lze s úspěchem využít například pro podhled modrou impregnovanou akustickou desku, která zajistí ticho a zároveň nenavlhne.

Dalším prvkem takzvané protihlukové obálky bytu jsou akustické sádrokartonové podhledy.  Zvláště v panelových bytech, kde je důležitý každý centimetr, je zapotřebí šetřit místem. Právě do takových prostor jsou vhodné ke snížení stropu modré akustické desky Rigips o tloušťce pouhých 5 cm, které však přinesou o 13 dB lepší akustickou pohodu.  Protože finální povrchová úprava sádrokartonu přinese výhodu v podobě hladkého stropu a také osazení svítidel bez jakýchkoli omezení, vyřeší se tak i estetický problém se spárami mezi panely a případně i s nehezky zvlněným stropem.

Pomýšlíte- li  například na nákup nové kuchyňské linky, i pro vás je tu řešení v podobě akustické předstěny s názvem Exclusive s vloženou minerální izolací a s dvojitým opláštěním modrou akustickou deskou Rigips. Dvě vrstvy desek bez problémů unesou zátěž závěsných kuchyňských skříněk i bez nutnosti speciální podkonstrukce. Jedna kotva v takovém opláštění má nosnost až 75 kg. Navíc vzduchová neprůzvučnost se zlepší až o 28 dB již při hmotnosti konstrukce 27 kg/m2.

Dalším způsobem jak odhlučnit byt může být použití jednoduchého deskového systému Wolf. Desky lze použít na podlahy, stěny, stropy i šikminy. A také v tomto případě je pokládka prováděna suchou cestou. Pokládají-li se tyto desky systému Wolf na podlahu, musí ležet v celoplošném kontaktu s podkladem. V případě stropů a stěn jsou desky montovány na pomocný rošt.  Na desky se jako finální úprava šroubuje například sádrokarton, takže je dále můžete upravovat běžným způsobem jako je například malbou či tapetováním v případě stěn a v případě podlah je možné jejich pokrytí libovolnou podlahovou krytinou anebo linoleem, kobercem či dlažbou nebo laminátem.

Velkou výhodu mají tyto desky v tom, že při tloušťce pouhých 15 mm izolují stejně dobře jako 30 cm tlustá stěna z tvárnic. Tím pádem je zmenšení obytného prostoru naprosto minimální a není ani potřeba podřezávat dveře a zárubně.  Desky německé firmy Wolf Bavaria velmi dobře snášejí plošné i bodové zatížení. Obavy z umístění těžkých knihoven nebo kuchyňské linky na tento typ desek tedy nejsou na místě.

Tyto desky tvoří vrstevnatý papírový karton z potravinářského průmyslu zcela naplněný velice jemným křemičitým pískem.  Obavy z jeho použití nemusejí mít ani domácnosti s alergiky. Tento výrobek je zcela zdravotně nezávadný a navíc biologicky odbouratelný.

Díky suchému způsobu montáže jsou desky ihned pochůzné, práce s nimi probíhá bez časových prostojů a celá pokládka je tudíž velmi efektivní a cenově výhodná. Tyto desky najdou své uplatnění jako protihluková ochrana i uvnitř moderních dřevostaveb.

Autor: Zuzana Bohdalová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..