Čas od času je potřeba změřit datovou propustnost internetového připojení. Ukážeme vám několik základních způsobů, jak toho docílit.
- můžete využít webových serverů, které nabízí měření přenosové rychlosti, jako je třeba oblíbený server www.dsl.cz. UPC nabízí také zajímavý tester rychlosti.
- můžete si zkusit stáhnout nějaký větší soubor z nějakého serveru o kterém víte, že je rychlý. Poměrně rychlé servery jsou třeba nějaké download servery, jako třeba CzShare, Uložto aj. Pro test budete však potřebovat koupit nějaký kredit.
- máte-li nějakého kamaráda s rychlým připojením, můžete si mezi sebou vytvořit VPN kanál a zkusit přenést nějaké soubory. Toto je však spíše pro technicky více znalejší uživatele.
Samotné testování je potřeba provést několikrát ideálně v době, kdy není síť přetížena. Standardně totiž bývá vaše internetové spojení sdíleno třeba s dvaceti a často i více uživateli. Pro samotné hraní her, není přenosová rychlost zas tak důležitá. U her vás bude zajímat latence, kterou zjistíte příkazem Ping na cílovou IP adresu. Máte-li velké latence ve stovkách milisekund, pak si ani na ultra rychlém připojení moc nezahrajete. Problém je totiž v tom, že pro on-line hraní je právě potřeba nízkých latencí, aby mohla hra běžet plynule, jinak se bude sekat. Pokud testujete rychlosti nad 100 Mbit/s, pak také potřebujete dostatečně rychlý počítač, který je schopný takový provoz odbavit.
Dá se něco dělat s latencí sítě?
Bohužel, většina uživatelů má smůlu. Ti co mají privátní připojení do internetu a mohou měnit nastavení sítě, pak je potřeba upravit tzv. QOS pravidla (Quality Of Services). Budete muset pro vaše hry nastavit prioritizaci spojení tak, aby herní pakety které nejsou velké, měli vysokou prioritu odbavování, byť třeba s nízkým přenosovým pásmem.
Uživatelé WiFi mohou udělat traceroute IP adresy cílového serveru a podívat se, kde se jejich pakety zpožďují. Pokud je to na vaší lokální WiFi síti, pak můžete zkusit vyměnit anténu, změnit její polarizaci, u vzdálenějších spojů se podívat jestli je splněna přímá viditelnost (Fresnelova zóna), jestli vás někdo neruší, jestli vás nezpomaluje váš pomalý router, nebo šifrování. Pokud rádi experimentujete s počítačem, tak si zkuste pohrát s nastavením TCP/IP protokolu. Zjistilo se totiž, že defaultně nastavené WiFi mají špatně nastavené protokoly a že lze jejich změnou dosáhnout velkého zrychlení (nastavení měňte jen pokud skutečně víte co děláte). Problém také může být u vás v počítači. Pro rychlá spojení je dobré mít také rychlou síťovou kartu. Tu však nehledejte na své základní desce, ale v e-shopu. Třeba Intel má nadupadnou síťovou kartu s přenosovou rychlostí 1 Gbit/s za nějakých 800,-Kč. Pozor však na to, že nemá smysl kupovat PCI provedení, ale jen PCI-E.
Rád bych zde uvedl také stránku s měřením rychlosti rychlostpripojeni.androworks.org, díky které si změříte rychlost internetu i v mobilu, protože tam měření není realizováno pomocí flashe.