Jak jednoduše přeinstalovat Windows 7 a 8

Jak jednoduše přeinstalovat Windows 7 a 8

Přeinstalace Windows není v zásadě nic složitého. Stupeň obtížnosti přeinstalace vždy záleží na tom, z jakého výchozího bodu vycházíte. V trochu jiné situaci budou ti, kterým počítač z nějakého důvodu havaroval, a v jiné zase ti, kterým počítač funguje.

Než se pustíme do práce

Následující postup je určený pro začátečníky, od kterých se očekává dobrá uživatelská znalost práce na PC. Vzhledem k tomu, že není technicky možné rozebírat všechny problémové stavy, které mohou nastat, tak pokud je to možné, k přeinstalaci si přizvěte někoho kdo počítačům rozumí.

Protože jsou Windows 7 a 8 dost schopné operační systémy, nebudeme vám vnucovat žádné zbytečné pofidérní programy na zálohování ovladačů a jiné nemysli, jako to dělají v jiných návodech. Vše budeme dělat maximálně čistě a legálně.

Vše co dále uděláte, děláte na vlastní riziko!!!

Před přeinstalací nezapomeňte

 • Připravte si licenční číslo Windows, které máte buď u instalačního média, nebo na štítku nalepeném na bočnici počítače
 • Pokud je to možné, zazálohujte si svá data – rozebereme později
 • Pokud se připojujete na zaheslovanou Wi-Fi síť, nezapomeňte si připravit heslo pro Wi-Fi
 • Pokud vašemu počítači není automaticky službou DHCP přidělována IP adresa, nezapomeňte si stávající nastavení síťové karty někam poznamenat (Win+R, cmd, ipconfig /all)
 • Pokud používáte digitální podpisy (osobní, bankovní, aj.), nezapomeňte si je zazálohovat (osobní certifikáty -> Win+R, certmgr.msc, …, úplný export osobního certifikátu)
 • Pokud nějaký program před přeinstalací vyžaduje deaktivaci licence, deaktivujte ji. Tohle je například problém třeba programu VPN klienta od ZyXEL(u), který bez deaktivace licence nemáte šanci přeinstalovat. Pozor platí i pro některé počítačové hry! 
 • Pokud si platíte nějaký software, typicky antivirus, MS Office, tak připravte si jejich licenční čísla
 • Pokud nemáte neomezený přístup na internet, připravte si také ovladače grafické karty, základní desky, zvukové karty a jiných používaných zařízení – nepoužíváte-li nějaký speciální hardware, nemusíte ovladače řešit, Windows si je sám najde
 • Pokud máte počítač zavirovaný, nejprve ho odvirujte, jinak hrozí to, že si virus natáhnete ze zálohy do čistého Windows. To nejjednodušeji uděláte tak, že spustíte Eset Online Skener, který je zdarma. >Návod na odvirování počítače<
 • Pokud používáte nějaké kriticky důležité programy/data, třeba jako účetnictví, v kterém máte spoustu důležitých dat, zazálohujte si je extra někam mimo, třeba i několikrát.
 • Pokud používáte FTP klienty (WinSCP, TotalCommander, aj.), nezapomeňte si zazálohovat všechny používané přístupy na servery.
 • Zjistěte si, jak se vyvolává „Boot menu“ (zpravidla klávesy ESC, F2, F10), což je nabídka, která se vyvolává při startu počítače. Ta vám dá vybrat, z jakého disku je možné spustit počítač – flash disk/DVD/HDD. Pokud nevíte, jak boot nemu vyvolat, můžete v BIOSu nastavit první bootování z vašeho instalačního média, které po dokončení instalace nezapomeňte vyjmout. Do BIOSu se nejčastěji dostanete tak, že hned po zapnutí počítače zmáčknete klávesu DEL, nebo F2 – záleží na výrobci.
 • Popsaná reinstalace smaže všechna data ze systémového disku C:! Nezapomeňte si data z tohoto disku zazálohovat!

Jak zazálohovat data?

Připravte si zálohovací médium

Pro zálohování si připravte nějaký externí disk, ne flash disky, ty jsou nespolehlivé. Ideální je pro zálohování mít koupený externí disk, který se do počítače připojuje přes USB, síťový kabel LAN, nebo jiným způsobem. Takový disk se dá dnes sehnat celkem levně.

Tip: pokud nemáte externí disk, zkuste si ho od někoho půjčit

Pokud externí disk nemáte, můžete pro zálohu použít flash disk, nebo v nehorším případě nějaké to DVD médium, na které data nahrajete. Nicméně tento postup rozhodně nedoporučujeme.

Za předpokladu, že máte v počítači druhý fyzický disk, pak zálohu na něj můžete nahrát, avšak nesmíte ho při přeinstalaci smazat!!!!

Proč nepoužívat flash disky a ani DVD? Flash disky mají problém s velkými soubory a navíc jako zálohovací média jsou díky použité technologii velmi nespolehlivé. DVD jsou pak velmi malé, často zcela nepoužitelné, pokud máte více jak 4GB dat k zálohování. Mimo to je práce s nimi extrémně pomalá a nespolehlivá, disk trochu více škrábnete a máte po datech.

Jak efektivně zálohovat?

Pokud chcete zachovat nastavení Windows, pak nejlepší jak zálohovat data, je použití programu „Nástroj migrace profilu uživatele„, který je součástí obou Windows 7 a 8.

Použití programu je velmi snadné a zvládne ho každý, kdo umí česky. Program bude automaticky zálohovat všechna data u vybraných profilů, různá nastavení, záložky Internet Exploreru, a adresáře z disku C:, mimo Program Files, Windows, aktualizací a jiných systémových adresářů. Jednoduše řečeno, program ve výchozím nastavení zazálohuje vybrané profily a všechna důležitá data z disku C:.

Pokud nemůžete, nebo nechcete tento program použít, pak musíte zálohovat ručně. To spočívá s tom, že zazálohujete (překopírujete) celý adresář C:\Users (neřešte co je v adresáři, prostě si ho celý zkopírujte. Pokud při kopírování dojde k chybě, nic se neděje, chybu přeskočte a kopírujte dál) a všechna nesystémová data z disku C: na záložní médium. Adresáře Program Files, Windows, System Volume Information, koš a jiné systémové adresáře není potřeba zálohovat. Hlavně si zazálohujte svá data – profil, to ostatní se časem někde sežene.

U ručního zálohování nezapomeňte na zálohu záložek internetových prohlížečů (Internet Explorer, Chrome, Firefox aj..)

Pokud používáte emailové klienty, nezapomeňte zazálohovat i je. Pro Thunderbird existuje na zálohování šikovná utilitka MozBackup. Pro Outlook nic neexistuje (pokud ano, dejte nám vědět), takže je to na vás. V tomto případě je potřeba zjistit, kde je adresář s datovými soubory uložen a ten pak celý překopírovat do zálohy.

Po záloze proveďte kontrolu zálohy!!! Zkontrolujte hlavně její velikost, protože je možné, že jste omylem zazálohovali jen zástupce, ne data! Klikněte pravým tlačítkem na adresář se zálohou a vyberte z menu položku „Vlastnosti“. Pokud je velikost malá (velikost záleží na tom, kolik máte vašich dat v počítači), zkontrolujte zálohu. Dejte si skutečně velký pozor na to, abyste nezazálohovali jen zástupce. Což je jen malý textový soubor, který se odkazuje na data, která mohou být nahrána někde úplně jinde, než chcete. Zkuste kliknout na nějaký soubor zálohy opět pravým tlačítkem a vybrat „Vlastnosti“. Pokud na první záložce uvidíte to co je na obrázku níže, je to špatně – to neplatí, pokud jste náhodou klikli na zástupce na odzálohované ploše, aj.

zast

Přeinstalace Windows 7

 1. Zapněte PC
 2. Vložte do něj instalační médium a PC vypněte (platí pro DVD, u flash disku ho prostě jen zasuňte do PC již před spuštěním).
 3. Zapněte PC
 4. Nabootujte z instalačního média
 5. Vyberte si češtinu
 6. Klikněte na tlačítko „Nainstalovat“
 7. Odsouhlaste licenční podmínky
 8. Vyberte možnost „Vlastní (upřesnit)“
 9. Klikněte na disk označený jako systém a následně pak na „Možnosti jednotky (upřesnit)“ a „Odstranit„. Tím se smaže systémový disk, na který se pak nahraje čistá instalace.
 10. Nyní stačí kliknout na tlačítko další, což spustí instalaci Windows 7.
windows-7-setup-3
Krok 4.
windows-7-setup-4
Krok 5.
windows-7-setup-5
Krok 6 – instalace Windows

Až se vás bude instalace ptát na nové heslo k účtu, doporučujeme žádné nenastavovat. Pokud nějaké zadáte a zapomenete na vaše přihlašovací jméno, popřípadě na heslo, nedostanete se do počítače. Chcete-li mít zaheslovaný účet, učiňte tak až po nainstalování Windows v nastavení účtu.

Přeinstalace Windows 8

Pokud vám nefunguje počítač, vložte instalační médium do počítače a nabootujte z něho. Postup zde je stejný jako u Windows 7, s tím rozdílem, že instalace je dokončena v prostředí Metro.

Pokud vám funguje počítat, je ve Windows 8 reinstalace výrazně jednodušší, protože je zde funkce obnovení počítače do továrního nastavení – tento postup doporučujeme používat. To v tomto případě znamená, že se smažou programy a dojde k čisté reinstalaci Windows 8.

 1. Vložte instalační médium do počítače – pozor: počítač vás k tomu sám nebude vyzývat
 2. Přejděte do rozhraní Metro a napište přeinstalovat a z nalezených aplikací vyberte „Všechno smazat a přeinstalovat Windows“. Tím se spustí průvodce obnovením do továrního nastavení.
 3. Klikněte na tlačítko další
 4. Klikněte na „Smazat jenom moje soubory“
 5. Nakonec klikněte na „Obnovit do továrního nastavení“.
 6. Následně dojde k restartu počítače a spuštění obnovení systému. Vše proběhne rychle a bez nutnosti vkládat licenční klíč.

preinstalovat-windows-8-0

preinstalovat-windows-8

preinstalovat-windows-8-krok-3

preinstalovat-windows-8-krok-4

Poinstalační kroky

 1. Pokud vše funguje jak má, nemusíte instalovat žádné ovladače hardwaru. Windows 7 a 8 umí v naprosté většině případů rozeznat hardware a automaticky ovladače nainstalovat. Chybějící ovladače, snad kromě síťové karty, doinstalujte až později. Pozor na to, že zejména neoriginální ovladače mohou obsahovat viry!!!
 2. Zprovozněte připojení na internet.
 3. Jako první software instalujte antivirus!!!
 4. Doinstalujte všechny nutné ovladače, které se automaticky nenainstalovaly.
 5. Pokud jste si data zálohovali pomocí nástroje „Migrace profilu uživatele“, spusťte jej znovu a zvolte ve třetím kroku možnost „Toto je můj nový počítač“, a vyberte vaší zálohu – migraci profilu.
 6. V případě, že jste dělali ruční zálohu, podívejte se do ní, do adresáře Users, v kterém najděte váš starý profil. V druhém okně si otevřete složku C:\Users a najděte váš nový profil a otevřete jen. Nyní zkopírujte (přetáhněte) obsah všech složek ze zálohy do vašeho nového profilu. Až tak učiníte, objeví se vám na ploše a v menu nějaké neaktivní ikony. Ty zde můžete nechat, protože se časem, až doinstalujete programy, zaktivní, nebo je smažte. Je celkem jedno co s nimi uděláte.
 7. Pokud máte připojený internet, nemusíte řešit aktivaci Windows. Stačí případnou aktivaci jen potvrdit.
 8. Nyní nainstalujte všechny programy, které používáte.
poinstalaci-profil-users
Tohle všechno zkopírujte ze zálohy do nového profilu

Pokud máte dotazy, ptejte se v diskuzi pod článkem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..