Mají se puchýře propichovat?

Mají se puchýře propichovat?

nohyPuchýře zná úplně každý, jenže ne každý ví, co se má dělat, pokud se nějaký objeví. Takže, jak se vlastně správně k puchýřům chovat?

Co je to puchýř?

Pro lepší pochopení je potřeba uvést následujících pár faktů. Kůže je složena ze tří vrstev. Pokožky, škáry a podkožního vaziva. Pokožka slouží jako mechanická ochrana bránící odpařování vody a vstupu mikroorganizmů do těla a mimo jiné se dělí na dalších 5 vrstev. Pokud dojde ke vzniku puchýře, znamená to, že je pokožka mechanicky oddělena od spodních vrstev. Vzniklá mezera se vyplnila slanou, zpravidla čirou, tekutinou, která slouží k urychlení regenerace a jako mechanická ochrana poškozeného místa.

Škára obsahuje nervová zakončení. Pokud si tedy puchýř strhnete, dojde k odhalení nervů a vás toto místo při kontaktu bude velmi bolet.

 

Jak se k puchýři chovat?

Je-li to jen trochu možné, puchýř nepropichujte. A když už si ho chcete propíchnout, dělejte tak s pomocí vysterilizovaného nástroje a kůži nestrhávejte. Proč? Především kvůli zanesení infekce. Mimo to, poškozená kůže se mnohem lépe hojí, je-li ve vlhku. To primárně zajišťuje tekutina v puchýři. V případě, že chcete puchýř propíchnout, skočte si nejprve do lékárny pro tzv. hydrokoloidní náplast (náplast s vrstvou gelu). Ta zajistí potřebnou vlhkost a urychlí hojení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..