Aktualizace ve Windows jsou pro nejednoho noční můrou, která dokáže docela dost potrápit. Proto si v tomto článku ukážeme několik metod, které vám mohou pomoci se znovu-zprovozněním aktualizací.
Rada 0 – Troubleshooter
Jako první krok zkuste spustit nástroj pro Odstraňování potíží s počítačem a jejich předcházení. To uděláte nejrychleji tak, že zmáčknete Win+R a spusťte příkaz control.exe /name Microsoft.Troubleshooting. V sekci Systém a zabezpečení vyberte Opravit problémy se systémem Windows Update. Je sice málo pravděpodobné, že vám tento krok pomůže (proto je tato rada označena jako Rada 0), ale je to dobrý základ.
Rada 1 – Reset Windows Update
Tato rada je asi ta nejlepší a nejuniverzálnější (Win 7, Win 8, Win 10, +serverové edice), kterou vám můžeme dát. Jedním z vysoce efektivních způsobů jak opravit aktualizace Windows spočívá v restartování aktualizací. To se dělá následovně.
- spusťte si příkazovou řádku (cmd) jako administrátoři
- spusťte příkaz: net stop bits
- spusťte příkaz: net stop wuauserv
- přejmenujte adresář C:\Windows\SoftwareDistribution na C:\Windows\SoftwareDistribution.old
- spusťte příkaz: net start bits
- spusťte příkaz: net start wuauserv
- Restartujte PC
Po provedení těchto kroků dejte počítači nějaký čas, aby se zmátořil. Stalo se nám totiž, že po provedení uvedených kroků trvalo cca jeden den počítači, než se začal aktualizovat.
Super tip za milión. Microsoft pro zdatnější uživatele se znalostí angličtiny připravil speciální vysoce komplexní skript na opravu Windows Update, který najdete na stránkách MS Technetu. Konkrétně ZDE.
Rada 2 – catroot2
Pokud předchozí kroky nepomohly, doporučuje se ještě přejmenovat adresář C:\Windows\system32\catroot2 na catroot2.old. Tento adresář totiž také slouží Windows Update a obsahuje signatury WU balíčků. Po jeho přejmenování se opět vytvoří nový
- spusťte si příkazovou řádku (cmd) jako administrátoři
- spusťte příkaz: net stop CryptSvc
- přejmenujte adresář C:\Windows\SoftwareDistribution na C:\Windows\SoftwareDistribution.old
- spusťte příkaz: net start CryptSvc
Rada 3 – přeinstalujte Windows Update
Samotná reinstalace Windows Update (WU) většinou nic moc neřeší, nicméně pokud vám aktualizace nefungují, pak je docela pravděpodobné, že máte nainstalovanou starou verzi WU. Upozornění, aktualizace WU stahujte pouze z webů Microsoftu.
Rada 4 – Firewall
Za normálních okolností firewall není překážkou při aktualizacích, nicméně, pokud patříte mezi počítačové šťourali a s firewallem jste si někdy hráli, tak není od věci ho alespoň na nějako dobu úplně vypnout.
Rada 5 – kontrola disku
Souborový systém Windows NTFS je na dnešní dobu primitivní a náchylný k chybám. Není tedy od věci provést kontrolu disku. To se nejlépe udělá v příkazovém řádku (cmd), který opět musíte spustit jako administrátoři a následně spustit příkaz chkdsk c: /r /f . Tím se spustí hloubková kontrola celého disku, která nejde udělat za běhu Win, takže musíte následně potvrdit provedení kontroly při spuštění PC.
Rada 6 – System File Checker
Možná to nevíte, ale ve Windows je docela šikovná utilitka, která umí zkontrolovat systémové soubory a v případě problémů je někdy i umí opravit/nahradit. Uděláte to v příkazové řádce pomocí příkazu sfc /scannow. Utilitka generuje log soubor, který najdete v C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. Pokud si však netykáte s Windows, nemá smysl se ho snažit číst.
Rada 7 – reset Windows do továrního nastavení
Tato rada je pro Windows 10. Ty se umí uvést do výchozího stavu, ve kterém by vše mělo správně fungovat. Jedná se o velký zásah do počítače (dojde k odinstalování všech vámi nainstalovaných programů), který doporučujeme provádět až když už nevíte kudy kam. A jak na to –Win klávesa/Start > Nastavení > Aktualizace a zabezpečení > Obnovit počítač do továrního nastavení > Spustit. Nezapomeňte vybrat možnost „Zachovat moje soubory“. Jen pro jistotu doporučujeme provést zálohu všech vašich souborů, certifikátů, programů/nastavení programů apod.