Jak pozorovat zatmění slunce

Jak pozorovat zatmění slunce

zatmění slunceZatmění slunce je úkaz, který nastává když se Měsíc nachází mezi naší zemí a Sluncem. Nejen z astronomického hlediska, ale i z laického hlediska se jedná o zajímavý úkaz, který každý chce vidět. Jenže, sledovat zatmění slunce není jen tak, protože si můžete při nesprávném sledování způsobit zdravotní problémy. Do oka totiž při použití nesprávného filtru bude dopadat nezdravé sluneční záření.

Sledujeme zatmění slunce

Zatmění slunce bez pomůcek nejde sledovat, proto před zatměním doporučujeme navštívit nejbližší hvězdárnu, kde si můžete pořídit speciální brýle pro sledování zatmění. Tyto brýle se také dají objednat na internetu za pár desítek korun. Často se také doporučuje pro sledování použít sklo ze svářecí helmy, které je pro tyto účely ideální. Použít také jde i osvícený rentgenový snímek, přes jehož temnou část se dá zatmění také dobře pozorovat.

Co se používá, avšak co nedoporučujeme používat

Pro sledování se dříve používaly staré dobré diskety, které po rozebrání umožnili přes magnetický kotouč (nosič dat) sledovat zatmění. Jenže diskety nahradily flash disky a ty se použít již nedají. Dříve se také používal vyvolaný filmový negativ.

Klasické sluneční brýle nepoužívejte, nejsou určené pro sledování přímého slunce!!!  Stejně tak nepoužívejte žádné zatmavené plastové desky a jim podobné kancelářské pomůcky.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..