Jak odhlásit auto a nechat si ho na náhradní díly?

Jak odhlásit auto a nechat si ho na náhradní díly?

trabantPokud máte auto po nehodě, které již nechcete opravovat nebo máte nové auto a staré se nevyplatí prodávat „v celku“, pak nejednoho majitele napadne prodej auta na náhradní díly. Jenže jak to udělat tak, aby byl prodej legální?

Jak prodat auto na náhradní díly?

Chcete-li auto prodat na díly narazíte na zákon č. 56/2001 Sb. (Zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích,…), kde je uvedeno v paragrafu 13 (zánik silničního vozidla), že k vyřazení auta z registru vozidel potřebujete doklad o ekologické likvidaci. Jenže pro získání tohoto dokladu musíte splnit určité podmínky (viz. článek: Jak na ekologickou likvidaci vozidla?), jinak není tak snadné získat potřebný dokument. V zásadě řečeno, uvedený zákon s prodejem auta na náhradní díly nepočítá a není tak žádný jednoduchý legální způsob, jak auto prodat prodat na díly.

Nejjednodušší a nejlegálnější způsob zpeněžení auta jsou následující:

 • Prodat auto vrakovišti s nejlepší nabídkou. Nejedno vrakoviště vám vystaví protokol o ekologické likvidaci a ještě vám dobře zaplatí. Zde se dá předpokládat, že je auto před likvidací odstrojeno co to jen jde (o likvidaci se pořizuje fotodokumentace) a vytěžené díly jsou pak dány do prodeje.
 • Nebo sami můžete auto rozebrat a rozprodat jednotlivé komponenty a na ekologickou likvidaci dovést jen nejnutnější minimum (viz. zákon 185/2001 Sb. – karosérie autovraku vybavená identifikačním číslem vozidla, včetně dveří, blatníků a kapot, hnací a převodový mechanismus s příslušenstvím, nápravy s koly, motor vybavený identifikačním číslem, pokud bylo uvedeno v osvědčení o registraci vozidla, elektroinstalace, včetně ovládacích a bezpečnostních prvků, řídící jednotky a dalších přístrojů, katalyzátor dle homologace.).
 • Teoreticky by u dražších aut (u starých jsou vysoké poplatky za převod) šlo auto prodat novému majiteli (někomu z vrakoviště), který si vše zařídí sám.

Každopádně auto dle zákona musí mít majitele (zapomeňte na polopřevod – po prodeji máte 10 dní na přehlášení auta na nového majitele, jinak vám hrozí pokuta) a pro vyřazení  je zapotřebí doklad o ekologické likvidaci.

3 thoughts on “Jak odhlásit auto a nechat si ho na náhradní díly?

 1. DOTAZ K ČLÁNKU Jak prodat auto na náhradní díly?
  „Nebo sami můžete auto rozebrat a rozprodat jednotlivé komponenty a na ekologickou likvidaci dovést jen nejnutnější minimum“.
  Ale všude jsem se dočetl, že auto musí být na ekol. likvidaci „celé“ a zdůrazněno bývá hlavně s motorem.
  Jak je možné vysvětlit tento rozpor s vámi použitým termínem „nejnutnější minimum“
  Děkuji za odpověď

  1. Dle zákona musí mít automobil považovaný za kompletní následující viz. zákon 185/2001 Sb. – karosérie autovraku vybavená identifikačním číslem vozidla, včetně dveří, blatníků a kapot, hnací a převodový mechanismus s příslušenstvím, nápravy s koly, motor vybavený identifikačním číslem, pokud bylo uvedeno v osvědčení o registraci vozidla, elektroinstalace, včetně ovládacích a bezpečnostních prvků, řídící jednotky a dalších přístrojů, katalyzátor dle homologace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..