Jak vyvrtat díru do dlaždiček?

Jak vyvrtat díru do dlaždiček?

díra v dlaždičceKeramické obklady jsou sice hezké, ale na druhou stranu mnohem náchylnější na různá poškození. Není tedy divu, že nejednoho kutila zajímá, jak se správně do dlaždiček vrtá. Pojďme se na to podívat.

Jak vrtat do dlažby?

Diamantový vrtákProtože, nemá smysl chodit kolem horké kaše, tak si hned ukážeme jak na to. Základ je diamantový vrták pro vrtání do skla a keramiky. Ten umístíte do vrtačky, u které vypnete příklep a snížíte otáčky na minimum. Vrtání se provádí opravdu velmi pomalu, protože je potřeba zabránit přehřívání vrtáku. Na dlaždičku si vyznačte fixou bod pro vrtání. Protože, vrták po dlaždičce klouže, je zapotřebí do označeného místa udělat malinký důlek. Pokud nemáte po ruce vhodný ostrý nástroj, udělejte si důlek/vryp pomocí diamantového vrtáku. Stačí ho na dlaždičku opatrně položit, lehce na něj zatlačit a zakroutit s ním jako při vrtání. Vryp stačí udělat jen malinkatý, avšak dost velký na to, aby vrták nikam neujížděl. Nyní se můžete pustit do vrtání. Pozor, na vrtačku netlačte.

Normálně diamantový vrták vrtá bez problémů i do betonu, nicméně někdy je beton velmi tvrdý a vrtání je docela náročné. V tomto případě doporučujeme si vyvrtat díru do dlaždičky a následně díru do betonu udělal menším vrtákem do betonu, klidně i s příklepem. Díru si pak zvětšíte diamantovým vrtákem bez příklepu.

Postup v bodech.

  • Na dlaždičku si vyznačte místo pro vrtání.
  • Do vyznačeného místa udělejte malinkatý důlek, aby vám neklouzal vrták po dlažbě.
  • Vypněte na vrtačce příklep a snižte otáčky na minimum.
  • Pomocí diamantového vrtáku pomalu bez velkého přítlaku vyvrtejte díru. Pozor na jeho přehřívání.
  • Pokud je problém vrtat díru pod dlaždičkou, pomozte si menším klasickým vrtákem a díru pak dodělejte do požadované velikosti diamantovým vrtákem.

Tip: Zkuste si vyvrtat zkušební díru do nějaké dlaždičky, kterou nepotřebujete. 

 

2 thoughts on “Jak vyvrtat díru do dlaždiček?

  1. Na vyvrtání díry do obkladačky nebo dlaždice není potřeba drahý diamantový vrták,ale stačí obyčejný vidio
    Glazuru obkladačky opatrně porušíme důlčíkem a bez příklepu pomalu vyvrtáme čistou díru.Mám to mockrát vyzkoušené a nepraskla mi ani jedna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..