Jak se bránit kyberšikaně?

Jak se bránit kyberšikaně?

záškodník u počítačeŠikanování obecně je velmi velký problém. U klasického šikanování si totiž vybírá silnější jedinec někoho slabého, někoho u koho vycítil, že si na něho může dovolit. Pokud jedince šikanuje nějaká skupina lidí, je to ještě horší, protože v jednotě je síla. Na druhou stranu není klasická šikana anonymní. Šikanující osoba tak spoléhá na to, že jí šikanovaný nevyzradí. Vnitru se tedy šikanující obává případných důsledků, které si plně uvědomuje, tedy pokud se nejedná o psychopatickou osobnost. S nástupem moderních komunikačních technologií se rozmohla nová forma šikany, kterou nazýváme kyberšikana.

Kyberšikana jako velký problém

Popularita kybešikany je způsobena zdánlivou anonymitou na internetu. Běžný laik si totiž myslí, že není možné ho zpětně vystopovat, zejména pokud využívá různé anonymizační proxy servery aj. služby skrývající jeho identitu. Skutečnost je však taková, že pomocí speciálních technik lze zjistit, kdo za útoky stojí. Bohužel, postupy umožňující zpětné vystopování šikanující osoby vyžadují vysoce odborné znalosti, které ovládá jen malá část IT odborníků. Navíc je-li útok veden člověkem, který ví co dělá, pak je situace ještě složitější.

Každopádně internetová anonymita je jen zdánlivá, a drtivá většina šikanujících ani zdaleka neovládá potřebné anonymizační techniky. To situaci se zpětným vystopování útočníka zjednodušuje.

Jak se bránit kyberšikaně?

Způsob obrany se vždy vybírá podle toho, kdo vás šikanuje. Předně, si pamatujte, že každá šikana, je jen dočasná, a často trvá jen do doby, dokud se osoby vyvolávající šikanu baví. Žijeme v moderní hektické době, v které jakmile se někdo u něčeho začne nudit, tak zpravidla po čase ztrácí zájem.

Pravidlo číslo 1. Vydržte, je to jen dočasné.

U druhého bodu je potřeba si říci, jestli je šikanující z vašeho blízkého okolí, nebo je vám zcela neznámý. Pokud je útočník cizí osoba, kterou osobně neznáte, a která není pravděpodobně z vašeho blízkého okolí, pak stačí přerušit všechny komunikační kanály. Vypněte telefon a pořiďte si jiné telefonní číslo. Přestaňte používat svůj email, svůj blog, účet na Facebooku, zkrátka vše, co na internetu používáte. Nejlepší je, když na nějakou dobu úplně přestanete používat počítače.

Pokud vás šikanuje někdo z vašeho blízkého okolí, třeba kamarádi ze školy nebo zneuctěný milenec, pak doporučuji opět přerušit veškeré komunikační kanály a šikanujících si nevšímat. Ideální je nejprve shromáždit proti šikanujícím důkazy a předat je policii, řediteli školy, nadřízenému, psychologovi, zkrátka někomu, kdo by vám mohl pomoci.

Pokud přejde kyberšikana do klasické formy šikany, pak ihned vyhledejte pomoc, nejlépe policie.

Pravidlo číslo 2. Posbírejte všechny důkazy o šikanování, a následně přerušte veškeré elektronické komunikační kanály.

Další krok v boji se šikanou spočívá ve vyhledání osoby, které se můžete svěřit. Pokud se stydíte problém sdělit rodině, vyhledejte pomoc nějakého odborníka. Tím odborníkem mám na mysli psychologa, kterému se můžete se vším svěřit. Správně byste také měli svůj problém sdělit policii, která by se případu ujala. Ať vyhledáte kohokoliv, pokud projeví nezájem, nebo nějaké jiné antipatie k vašemu problému, jděte za někým dalším. Někdo vám určitě pomůže. Svět z podstaty není jen černý, vždy je někdo i na druhé straně, která vám zajisté pomůže.

Pravidlo číslo 3. Vyhledejte pomoc, nejlépe u odborníků – psycholog, policie, rodina, vedení školy nebo firmy.

Začít můžete zde:

  • http://poradna.e-bezpeci.cz
  • http://www.minimalizacesikany.cz

Posledním pravidlo v boji s šikanou zní – šikanu neoplácejte. Nesnažte se společnosti dokázat, že něco, co o vás rozšiřují, není pravda. Pamatujte, že šikanující ve většině případů přestane, když uvidí, že na to nereagujete. Zde musím zopakovat, že záleží na osobnosti šikanujícího. Pokud se šikanou jen někdo baví, ignorujte ho. Pokud je to však narušená osobnost, musíte vyhledat odbornou pomoc.

Pravidlo číslo 4. Šikanu neoplácejte.

Kyberšikana a stud

Pokud se z nějakého důvodu obáváte, že šikanovaný umístí na internet vaše explicitní fotografie, nebo že o vás bude něco říkat, neřešte to. Na internetu se válí miliardy fotografií znázorňují kde co. Stejně tak, je na internetu i mnoho vyzrazených tajemství. Pokud o vás někdo vyhlašuje, že jste tlustá, hloupá, chudinka, maminčin mazánek, nebo vás častuje vulgárními výrazy, pak nad tím mávněte rukou. Lidi co vás šikanují jsou na tom mnohem, ale mnohem hůře.

Pár slov na závěr a kapka motivace

Uvědomte co je v životě skutečně důležité. A to rozhodně není to, co si o vás někdo myslí, nebo to říká. Také pamatujte, že neexistuje dokonalá osoba, každý jsme nějaký. Každý má chyby, každý něco někdy udělal špatně. Záleží na tom, jak se k tomu postavíte.

Při psaní těchto slov jsme si vzpomněl na báječnou bytost s názvem Nick Vujicic, který se narodil bez nohou a rukou. I přes to, že jeho počátek života bylo čisté peklo, a také se zajisté setkal s šikanou, dokázal tuto situaci zvrátit. Dnes je z něj celosvětově známá a velmi oblíbená postava, která vlévá naději do srdcí mnoha lidí, kteří potřebují kapku naděje.

Také jsem si vzpomněl na toto absolutně nejlepší motivační video od Rockyho Balboa, které celou problematiku kyberšikany v tomto článku uzavírá.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=buVta82W5p4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..