Jak se lije olovo podle vánoční tradice?

InfoLití olova je jednou z vánočních tradic, která během minulého století téměř upadla v zapomnění. Naštěstí se ji ale podařilo uchovat a opět vzkřísit. Dnes lidé sice zpravidla o tomto zvyku vědí, není ale zase tak moc domácností, kde ho pravidelně provozují. To je však škoda. Vánoce by měly být spojeny s tradicemi a tato je velmi zajímavá. Navíc přinese rodině společný zážitek a zábavu, což se velmi cení. Chcete si lití olova u vás doma vyzkoušet? Směle do toho, není to nijak složité.

Historie tradice lití olova

Vánoční zvyk lít roztavené olovo do vody a z jeho tvarů poté věštit budoucnost je rozšířený hlavně v Česku a Německu. U nás se praktikuje nejméně od dob Rakouska-Uherska, ale spíše mnohem déle. Základ má však ještě daleko dříve v historii. Už druidové, keltští duchovní vůdci, používali lití roztaveného olova do studené vody jako způsob věštby. Na počátku 20. století se olovo na Vánoce lilo prakticky v každé domácnosti. Avšak pak přišla první a druhá světová válka a s nimi nedostatek tohoto materiálu. Přes snahu nahradit olovo například voskem tato tradice téměř zanikla. Po válkách se však pomalu opět zabydlela v domácnostech běžných lidí a předává se po generacích dále.

Kde sehnat olovo?

Existují prakticky dvě snadno dostupné možnosti. První je obchod s rybářskými potřebami, kde jsou k dostání olůvka používající se jako závaží. Druhou a ještě jednodušší možností je koupit si sadu na lití olova, kde najdete vše potřebné. Seženete ji v mnoha internetových obchodech, které prodávají například vánoční dekorace.

Co je k lití potřeba?

Kromě olova potřebujete kovovou nádobu, ve které ho rozpustíte. Měla by to být větší lžíce nebo naběračka s dřevěnou rukojetí (můžete vyřešit obalením rukojeti něčím, co vás ochrání před spálením). Dále pak mísu, podle tradice by měla být dřevěná, ale poslouží i kovová nebo skleněná. K rozpuštění olova je potřeba oheň, opět tradičně by to měl být plamen svíčky, pro urychlení je ale samozřejmě možné použít i sporák.

Jak postupovat při lití olova?

V první řadě je třeba zdůraznit, že hlavně opatrně. Budete manipulovat s ohněm a horkým kovem, tak ať nedojde k úrazu. Také je dobré vše provádět v dobře větratelné místnosti, protože olovo při tom vylučuje toxické výpary. Samotný postup je velmi snadný. Nejdříve si do mísy napusťte studenou vodu. Poté dejte kousek olova na lžící a tu držte nad plamenem. Olovo se díky nízkému bodu tání začne brzy rozpouštět, trvá to asi pět minut. Jakmile je olovo tekuté, ihned ho nalijte do vody. Lijte ho opatrně a z malé výšky, ale rychle a najednou. Olovo ve vodě ztuhne, trvá to opět zhruba pět minut, než ho můžete vyndat. Pozor, je stále křehké a snadno se vám tak může váš výtvor zlomit.

Jak z olova věštit?

Tuhnoucí olovo vytvoří určité tvary, ze kterých pak hádáte, co vám nejvíce připomínají. Různé symboly mají svůj daný výklad. Tady je základní věštecký slovník pro výklad některých symbolů:

Čáryrovné znamenají klid a spokojenost v životě; vlnité naopak nejasnosti a zmatky, případně cestování

Kruhy jeden uzavřený kruh znamená nějaký finanční zisk; porušený kruh značí neutěšenou finanční situaci, zklamání či chatrné zdraví; dva uzavřené kruhy či ovály znamenají svatbu u vás nebo ve vašem okolí; dva porušené kruhy mohou zvěstovat velké hádky ve vztahu či dokonce rozchod; více pěkných kruhů hodně dětí, štěstí a blahobyt

Čtverec – harmonie a štěstí v rodinném životě; přerušovaný znamená nelehkou cestu k tomuto štěstí

Trojúhelník – štěstí v podnikání a finanční zisk

Křížejeden značí smrt blízkého člověka; dva kříže věští zajištěnou budoucnost

Hvězdy – úspěch ve všem

Zvon – neočekávaná zpráva, která bude znamenat změnu

Stromy – dlouhý život

Keře – finanční zisk, ale s problémy

Květiny – láska a spokojený rodinný život

Ptáci – důležitá zpráva či dopis, možná nová láska

Savci – odměna za nezištnost a pomoc slabším

Ryby – pomluvy, které mohou ublížit

Hadi – nepřátelství, zrada

Pokud vám i při vší snaze nic z toho váš tvar olůvka nepřipomíná, zkuste ještě více popustit uzdu své fantazii a řídit se při výkladu svými pocity. Když ani to nezabere, můžete zkusit olovo rozpustit a znovu nalít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..