Konvička pro výplach nosu je často doporučovanou pomůckou, která uleví od pocitu ucpaného nosu a pomůže s léčením rýmy. Mezi její zastánce patří i mnozí odborníci z řad lékařů ORL (otorhinolaringologie – nauka o uchu, nosu a krku[1]). Někteří ji doporučují jen jako léčebný prostředek při potížích, jiní i jako každodenní preventivní opatření. Minimálně při akutních opatřeních nelze nosní konvičce její prospěch upřít. K čemu je vlastně dobrá a jak se používá?
Kdy a proč je konvička na výplach nosu vhodná?
Nosní konvička je dobrou volbou při akutní rýmě, dlouhotrvající rýmě, často se opakujících nachlazeních, při ucpání vedlejších nosních dutin a jejich zánětu, při zánětu středního ucha, ale i při alergických reakcí jako je senná rýma nebo časté kýchání. Výplach solným roztokem pomůže odplavit hlen se zárodky onemocnění a alergeny, čímž dojde ke zmírnění obtíží a podpoří se rychlejší regenerace nosní dutiny. Sůl obsažená ve výplachovém roztoku pak zklidní oteklou sliznici a napomůže k lepšímu dýchání. Jako prevence je konvička doporučována především osobám, které trvale žijí nebo pracují v příliš prašném, průmyslově znečištěném nebo suchém ovzduší.
Jak konvičku používat?
Nejdříve do konvičky vsypte běžnou kuchyňskou sůl v poměru 2,7 g na 3 dcl, což odpovídá obsahu soli v tělních tekutinách (0,9%). Dolijte vlažnou vodu, nejlépe o teplotě 37°C. Studená voda by totiž sliznice nosu podráždila. Sůl ve vodě rozpusťte a poté můžete přistoupit k vyplachování. Nosní konvička má ústí přizpůsobené tak, aby se dalo přiložit k nosní dírce a ucpalo ji. Přiložte ji ale ze strany nosu, ne zepředu. Následně natočte hlavu na bok a nechte nosem volně protékat polovinu obsahu. Je potřeba mít otevřená ústa a dýchat jimi. Jakmile konvičku odděláte a narovnáte se, vyteče z nosu přebytečný roztok. To stejné pak opakujte u druhé nosní dírky. Následně vydechněte nosem nebo se vysmrkejte, to odstraní i zbytek vody, která by v nose po výplachu určitě neměla zůstat.
Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Otorhinolaryngologie [vid.4.11.2015]