Co znamená Movember?

Co znamená Movember?

nakreslený knírUž několik let si někteří muži v průběhu listopadu nechávají narůst knír na znamení své účasti na akci zvané Movember. Tato charitativní akce vznikla v Austrálii a postupně se rozšířila do celého světa, letos se koná už třináctý mezinárodní ročník. Česko se přidalo v roce 2007. Co je účelem této charity a proč je jejím symbolem zrovna knírek?

Co je Movember?

Movember je měsícem mužské solidarity a připadá právě na listopad. Jde o charitativní akci zaměřenou na péči o zdraví mužů. Poznávacím znamením je knírek v jakékoliv podobě. Odtud také pochází název Movember – moustache = knír, november = listopad [1]. Jejím smyslem je přimět muže k zamyšlení nad svým intimním zdravím, především pak zvýšit povědomí o typicky mužských nemocech. Sem patří hlavně rakovina prostaty, která se řadí mezi nejčastější nádorové onemocnění u mužů. Jedinou možností jejího včasného odhalení jsou přitom pravidelné preventivní prohlídky, o čemž se akce snaží muže přesvědčit. Dalšími mužskými zdravotními riziky jsou rakovina varlat, nedostatek pohybu a špatný psychický stav. Účelem je i vybrání finančních prostředků pro nadaci Movember, která celou věc zaštiťuje. Finanční prostředky vybrané během Movemberu jsou následně použity na výzkum boje s rakovinou a také na osvětu.

Proč si muži nechávají narůst zrovna knír?

Mnoho mužů nechodí k lékařům, protože si nechtějí připadat jako „bábovky“. Bohužel to vede k tomu, že je jejich nemoc odhalena pozdě. Symbolika kníru jako znaku mužnosti má ukázat, že zajímat se o své zdraví rozhodně není slabostí, ale naopak silný muž o sebe pečuje a záleží mu na sobě.

Jak se do akce zapojit?

Můžete si sami během měsíce listopadu pěstovat knír, kdy začnete nejlépe hned 1.11. hladce oholení a nesundáte jej z tváře dříve než po konci tohoto měsíce. Během této doby byste měli šířit povědomí  o zdraví mužů a o celé akci. Ale to nejspíš nebude problém, protože se vás jistě všichni ve vašem okolí budou na váš nový knírek ptát. Jak se zapojit do charitativní sbírky nebo ji i sám uspořádat, se dozvíte na oficiálním webu Movemberu České republiky. Podpořit tak můžete konkrétní osobu nebo skupinu lidí i věnovat obecný dar. Přidat se je možné i pohybem. Buď se můžete zúčastnit pořádaných sportovních akcí na podporu Movemberu, nebo opět i sami nějakou zorganizovat. A zapojit se mohou samozřejmě i ženy, pokud chtějí.

Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Movember [vid.4.11.2015]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..