Jak se rychle zbavit rýmy?

LékařkaRýma je nepříjemným společníkem, který nás otravuje většinou hned několikrát do roka a právě podzim je nejčastějším obdobím, kdy útočí. Viry, které způsobují otok sliznice a tvorbu hlenu, mají rády vlezlé studené počasí. Navíc v této době je celkově naše tělo oslabeno přechody mezi studenými a teplými prostory, neprospívá mu ani čím dál méně slunečního svitu a náš jídelníček, kde oproti letním měsícům většinou již chybí dostatek ovoce a zeleniny. Zarudlé oči a plný nos, to jsou typické příznaky, které si s ničím jiným nemůžete splést. Jak si co nejrychleji od rýmy pomoci? Kromě kapiček z lékárny existuje i několik dalších tipů, které vám pomohou.

Tip: Nedostatek sluníčka můžete nahradit jednak horským sluníčkem (lampa), případně alespoň pomocí vitamínu D3, kterého má naše populace velmi málo.

Vitamíny a zase vitamíny

Je to především vitamín C, který je potřeba doplnit. Jezte co nejvíce ovoce a sáhněte klidně i po tabletách s jeho obsahem. Imunitní systém umí skvěle „nakopnout“ také echinacea, takže se poptejte po přípravcích s ní. Množení virů zase zabraňuje zinek, i ten je dobré do těla dostat. V lékárně vám jistě poradí, za jaký přípravek vám vaše imunita poděkuje.

Pozor: Vysoké dávky vitamínů mohou příznaky rýmy potlačit, to však neznamená, že jste se vyléčili. Ne nadarmo se říká, že léčená rýma trvá týden, a neléčená 7 dní. Vitamíny ano, ideálně v přírodní formě (ovoce/zelenina), avšak v kombinaci s vypocením se.

Teplo léčí

Jestliže můžete, zalezte do postele a zůstaňte dva tři dny zachumlaní v teplých peřinách. Obyčejná rýma sice není nemocí, kterou by bylo nutné vyležet, ale spánek a teplo přesto velmi pomohou tělu lépe se s viry poprat. A snad tak zabráníte i bakteriální infekci, která se jinak často u rýmy kvůli oslabení organizmu objeví v podobě zánětu dutin, průdušek, středního ucha nebo i plic. Pokud to není možné, zkuste se aspoň večer pořádně vypotit. Napusťte si vanu plnou opravu horké vody, několik minut se v ní prohřívejte a pak se rychle osušení zachumlejte do teplých peřin. Vydržte návaly horka a poťte se klidně půl hodiny, tím pomůžete tělu zlikvidovat zákeřné viry. Také horké nápoje, především bylinkové čaje, vám určitě pomohou. Ostatně zvýšený pitný režim by měl být základním pravidlem.

Tip: s pocením vám pomůže Paralen, který zvyšuje tělesnou teplotu.

A proč se vlastně potit? Například, protože vyšší tělesná teplota zabraňuje množení virů. No a rýma je nejčastěji virového původu, proto na ní pocení funguje. Bakteriální rýma nejčastěji nastupuje po rýmě virové, která oslabila nosní sliznici. Bakteriální rýmu poznáte podle zalehlých uší, hustého barevného hlenu barvy zelené nebo žluté.

Uvolňující vůně

Pročistit ucpaný nos pomohou inhalace, vyzkoušejte výpary z heřmánkového čaje nebo do horké vody kápněte několik kapek silice eukalyptu, myrhy, tymiánu, jalovce nebo smrku. Všechny vůně můžete vdechovat nejen při inhalaci, ale také například kápnuté na papírovém kapesníku přiloženém k nosu. A co opravdu funguje, je čerstvě nastrouhaný křen, ten vám nos zaručeně protáhne a uvolní.

Slaná voda pomáhá

Jednoduchou aplikaci nabízí mořská voda v podobě sprejů jako je například Sterimar nebo Quixx. Dobře působí také Vincentka ve spreji. Tu si můžete pořídit i jako minerální vodu a vyzkoušet výplach nosu, kdy ji opatrně vdechnete a poté vysmrkáte. To stejné vyzkoušejte i s vodou, ve které rozpustíte obyčejnou kuchyňskou sůl. Slaná voda zklidňuje oteklé nosní sliznice a pomáhá tak lépe dýchat.

Říká se, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden. Přesto je dobré vyzkoušet všechny prostředky, jak si ulevit od jejích nepříjemných příznaků.

Tip na závěr: Pokud máte od rýmy ucpaný noc, pak doporučujeme koupit si kapky do nosu. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit třeba Olynth Ha, který působí rychle a dlouhodobě. Kapky do nosu doporučujeme začít užívat ihned jak se rýma projeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..