Jak se zbavit potravinových a šatních molů?

Jak se zbavit potravinových a šatních molů?

Moli jsou obtížný hmyz, který člověku samotnému neškodí, ale způsobují mu ekonomické škody, které někdy mohou být docela dost velké. V tomto článku se podíváme na mola potravinového (Ephestia kuehniella) a mola šatního (Tineola bisselliella) a ukážeme si, jak se jich zbavit.

Jaký je rozdíl mezi potravinovým a šatním molem?

  • Nejmarkantnější je jejich velikost. Ti potravinový jsou dvakrát větší, než šatní, kteří mají velikost zhruba mezi 4 – 8 milimetry.
  • Mol šatní nemá na křídlech žádnou kresbu.

Věděli jste, že mol šatní nepotřebuje pít? Vodu si umí vytvářet sám.

Jak se zbavit šatního mola?

šatní mol
Mol šatní. Autor: Olaf Leillinger. Zdroj Wikipedia. Licence CC BY-SA 2.5.

Zbavit se šatního mola je poměrně snadné. Prostor, ve kterém se mol nachází, je potřeba důkladně vyčistit a pravidelně větrat. Jako pomůcku můžete použít různé aromatické odpuzovače molů. Ty se dají koupit v každé drogerii. Nechcete-li doma používat chemické přípravky (Biolit apod.), můžete přidat do šatní skříně mýdlo, nebo bylinky jako rozmarýn, vratič, sušenou pomerančovou kůru, levanduli případně pelyňek.

Jak se zbavit potravinového mola?

potravinový mol
Mol potravinový. Autor Sarefo. Zdroj Wikipedia. Licence: CC BY-SA 3.0.

Opět je potřeba zjistit, kde se mol skrývá. Většinou někde v kuchyni na nedostatečně větraném místě, zpravidla ve „špajzu“. Postiženou lokalitu je potřeba důkladně vyčistit, vyluxovat a ideálně vystříkat přípravkem na hubení hmyzu (Biolit apod.). Volně otevřené potraviny (snadno dostupné molům), jako mouka, rýže, cukr, obilí, káva, koření aj. podobné potraviny je potřeba nekompromisně vyhodit. Mohou v nich přebývat vajíčka, nebo larvy, které za nějakou dobu dozrají v dospělého jedince. Ten vám pak opět naklade desítky vajíček do vašich potravin. Při vracení potravin zpět na své místo, zajistěte jejich pečlivé uzavření v dózách či jiných uzavřených nádobách.

Absolutní základ úspěchu hubení molů spočívá ve zvýšené hygieně.

Odkud se vzali?

Pravděpodobně jste si je domů přinesli z obchodu, přiletěli oknem, nebo od sousedů. V panelových domech je dobré poptat se sousedů, zda-li je doma nemají. Pokud se nezlikviduje zdroj, budou se dál stoupačkami šířit pořád dokola.

S lapači molů to doma nepřehánějte. Můžete si je domů natahat od sousedů. Doporučujeme je používat jen jako indikátory stupně zamoření.