Jak se zbavit těhotenských nevolností?

Jak se zbavit těhotenských nevolností?

Nevolnost, ženaNevolnosti jsou častým průvodním jevem těhotenství a nevyhne se jim mnoho budoucích maminek, podle statistik až osmdesát procent. Říká se jim často ranní nevolnosti, ale potkat mohou ženu kdykoliv během dne nebo i noci. Síla a délka trvání těchto nevolností je velmi individuální. Některé maminky protrpí téměř celé těhotenství, jiným není moc dobře jen chvíli v prvním trimestru. Pokud nevolnosti trpíte, existují naštěstí věci a pravidla, které vám většinou dokáží ulevit.

Proč je těhotným ženám nevolno?

Za tyto nepříjemné pocity žaludku „na vodě“, které často vedou až ke zvracení, může nejspíše hormon HCG, jehož hladina od počátku těhotenství prudce stoupá a vrcholu dosahuje mezi osmým a desátým týdnem. Právě v této době bývají nevolnosti nejhorší a pak většinou postupně odeznívají, někdy také vymizí ze dne na den. Po třetím měsíci těhotenství trápí už jen poměrně malou část těhotných žen. Tyto nevolnosti jsou sice velmi nepříjemné, ale mají svůj smysl, protože vlastně chrání plod. Nejčastěji se totiž zvedá žaludek při pomyšlení na alkohol, cigarety, kávu, maso, vejce nebo ryby, což jsou látky buď přímo škodlivé nebo alespoň rizikové kvůli různým mikrobům způsobujícím onemocnění.

Jak si s nevolností poradit?

Existují způsoby, jak zklidnit podrážděný žaludek nebo potíže alespoň zmírnit. Pokud se objevují hned po ránu, je dobré nachystat si k posteli kousek jídla, třeba sušenky, krekry, pár dětských piškotů nebo trochu sušeného ovoce a to sníst po probuzení ještě předtím, než vstanete z postele. Vyrovnáte tím hladinu cukru v krvi, která přes noc přirozeně poklesne, a zklidníte žaludek. Také během dne byste měly mít po ruce něco malého na zakousnutí, aby nezůstal váš žaludek úplně prázdný. Kromě jídla je důležitý také pravidelný pitný režim, to obzvlášť platí v případě, že zvracíte, protože tak snadno může dojít k dehydrataci. Vyhýbat byste se naopak měly všem kořeněným a tučným jídlům a samozřejmě také tomu, co vás dráždí, to však určitě nebude problém. Známým prostředkem ke zmírnění těhotenských nevolností je zázvor. Můžete popíjet zázvorový čaj, limonádu, jíst kandovaný zázvor nebo vyzkoušet zázvorová lízátka, která bývají k dostání v lékárnách a jsou ideální pomocí do kabelky na cesty. Pomoci vám můžou i jiné bylinkové čaje, například mátový, z listů maliníku, meduňky nebo heřmánku. Při ataku nevolnosti zabírá některým ženám cucání kostky ledu nebo popíjení ledového nápoje po douškách. Také vůně vám mohou ulevit, často zklidňují citrusové vůně, ale je na vás zvolit to, co je vám příjemné.

Pokud vám nezabere nic z toho, nezbývá vám zřejmě nic jiného, než to prostě vydržet. Ale nezoufejte a věřte, že zanedlouho bude zase dobře. Někdo si prostě těhotenství celkem protrpí, ale o to příjemnější je pak odměna v podobě malého uzlíčku štěstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..