Jak si vyrobit vlastní gelovou svíčku?

Jak si vyrobit vlastní gelovou svíčku?

gelové svíčkyGelové svíčky jsou nádherné a velmi působivé. Jejich výroba je poměrně jednoduchá a může tak být skvělou možností, jak vyrobit třeba vlastnoruční vánoční dárek. Ke zhotovení takové svíčky potřebujete jen několik základních věcí, nic složitého ani drahého. Pak už stačí jen popustit uzdu fantazii.

Co je potřeba k výrobě gelové svíčky?

Nejdříve si musíte samozřejmě koupit gel. Seženete ho ve specializovaných potřebách pro výtvarníky, někdy i v papírnictvích nebo drogeriích. Vybrat si můžete také z různých barev. Dále musíte koupit knoty, velikost zvolte podle zamýšlené velikosti svíčky. Doma si pak přichystejte nádobu, ve které bude hotová svíčka. Použít se dá prakticky cokoliv, od zavařovacích sklenic, přes skleničky od vyhořelých svíček až třeba po pozůstatky po starých čajových nebo koňakových soupravách. Potřebovat budete ještě hrnec na rozpouštění gelu, naběračku pro jeho snadné nalití a kovovou lžíci na zamíchání. Toto stačí k úplně základní gelové svíčce bez přidaných ozdob. Chcete-li se rovnou pustit svíček s různými zalitými ozdobnými předměty, určitě se bude hodit ještě minimálně dlouhá kovová pinzeta. Ideálně by měl být při ohřívání k dispozici i teploměr, aby nedošlo k přehřátí gelu a jeho spálení nebo dokonce vznícení, ale pokud si dáte pozor a budete gel rozpouštět pomalu a opatrně, ze začátku se obejdete i bez něj. Teploměry jsou totiž docela drahé, nestačí obyčejný zavařovací, protože je potřeba, aby se na něm dalo naměřit 110°C, což je hranice, kterou by gel neměl nikdy překročit.

Jak postupovat?

Odeberte potřebné množství gelu a dejte ho do hrnce. Zahřívejte ho, dokud nebude dostatečně tekutý. Připravte si knot a namočte jeho základnu do horkého gelu. Poté ho umístěte do sklenice a přimáčkněte, aby se gelem přichytil ke sklenici. Aby poté při nalévání držel rovně, nechte ho delší a jeho konec namotejte na špejli, kterou položíte přes vršek sklenice. Pak už můžete opatrně nalévat horký gel. Ve svíčce bude nejspíš poměrně dost bublinek, které se tvoří z různých důvodů. Jejich množství ovlivňuje teplota gelu, teplota nádoby, do které je naléván, způsob nalévání i způsob ochlazování gelu. Jejich tvorbu mohou vyprovokovat také případné vložené předměty a podobné příměsi. Boj s bublinkami ze začátku nebude lehký, ale časem se vaše zručnost jistě vypracuje natolik, že těch nežádoucích bude minimum. Ony nakonec nejsou úplně na škodu, někdy vypadají naopak docela efektně.

Na co si dát pozor?

Především na bezpečnost! Gel obsahuje olej a je tudíž hořlavý, však právě proto se z něj vyrábí svíčky. Dávejte si pozor, ať vám neukápne na zapnutý sporák a také v jeho blízkosti nemanipulujte s jiným otevřeným ohněm. Gel bude po rozehřátí velice horký, opatrně tedy také při přenášení hrnce a nalévání. Odežeňte malé děti i domácí mazlíčky, ať se vám nepletou pod nohy a nikdo nepřijde k úrazu. Popálení by mohlo mít vážné následky! Při dodržování těchto bezpečnostních pravidel si výrobu jistě užijete a budete se radovat z krásného hotového dárku pro své blízké nebo ozdoby vašeho domova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..