Elektrické ohradníky jsou dnes běžným obrázkem. Nejčastěji se používají pro chov skotu, ale není výjimkou, že ohrazují třeba stádo ovcí nebo koňský výběh. Elektrický ohradník může také chránit určité území před divokou zvěří nebo před psy.
Aby elektrické hrazení dobře fungovalo, je třeba dodržet několik hlavních zásad. Rozhodně není dobré postupovat neodborně a bez konzultace s návodem – špatně nainstalovaný ohradník může v extrémním případě i zabíjet…
Princip fungování el. ohradníku
Ohradník je tvořen vodičem (drátem, páskou, vodivým lankem), kterým putují silné, ale krátké elektrické impulzy. Hovoříme o napětí ve výši až 8000 voltů – ovšem trvají pouze krátce a tak maximální energie, kterou může ohradník uštědřit, je 5 joulů.
Elektřinu do ohradníku dodává zdroj impulzů. Při dotyku zvířete prochází impulz skrz kůži a tělo do země, kde se přes zemnící tyč okruh uzavírá a impulz se vrací ke zdroji.
Zásady dobře postaveného ohradníku
Před samotným pořízením ohradníku si ujasněte, pro jaká zvířata, jaký terén a jaké časové období chcete ohradu stavět. Skot, černá zvěř nebo ovce vyžadují silnější impulzy než citlivější zvířata zastoupená koňmi nebo psy.
Lišit se bude také volba vodičů – pro stádo krav stačí drát nebo tenké lanko, kůň potřebuje pásku, aby ji viděl a nevběhnul do ní. Je třeba myslet také na hustotu vodičů a jejich výšku – koně vyžadují více vodičů, ovce potřebují hustou vodivou síť.
Co se týče terénu, je třeba počítat s tím, že hustá vegetace v okolí vodičů bude „stahovat“ část výkonu a tím pádem potřebujete silnější zdroj impulzů. Svou roli hraje samozřejmě také samotný obvod ohrady.
V neposlední řadě uvažujte také o tom, jak dlouho bude ohradník stát. Pokud bude trvalý, použijte na jeho stavbu dřevěné kůly a trvanlivé vodiče (lana, dráty). V případě, že jde o mobilní ohradu, existuje široká nabídka plastových tyček a lehkých pásek, které lze snadno namotat a znovu použít.
Před nákupem součástí ohradníku můžete použít online aplikaci nazvanou Konfigurátor elektrických ohradníků. Podle zadaných hodnot vám doporučí nejvhodnější sestavu a zaručí, že na žádnou součástku nezapomenete.
Údržba
Elektrický ohradník je nutné také pravidelně kontrolovat. Hlídejte, zda nebyl porušený vodič, nebo zda se vodiče nedotýká vegetace. Problémem může být také poškozený izolátor (součástka, která upevňuje a elektricky izoluje vodič od kůlu).
Kontrolujte také, jestli je zemnící tyč umístěna na vlhčím místě, aby byla zajištěna její správná funkce. Zemnící tyč by však neměla reznout, rez totiž izoluje.
Pro údržbu nemusí stačit pouze optická kontrola, doporučujeme pořídit zkoušečku elektrických hrazení, díky které závadu rychle odhalíte.