Co je mexická Bola a proč ji těhotné ženy nosí?

Co je mexická Bola a proč ji těhotné ženy nosí?

Mexicka bolaSlyšeli jste pojem mexická Bola a nevíte, co to je? Nebo jste snad viděli těhotnou ženu s přívěškem na dlouhé šňůrce a zaujalo vás, co je to za módu nosit šperky až na břiše? Pak vězte, že to není žádný nový výmysl nebo rozmar. Mexická Bola je tradiční hudební přívěsek pro těhotné ženy, které nosí národy v Mexiku, na Bali nebo v Indii již dlouhé generace. Má totiž uklidňující vliv na miminko v bříšku i následně po porodu. Díky svému půvabu i účinkům si tento krásný šperk získává čím dál větší oblibu mezi těhotnými ženami napříč všemi kontinenty.

Co to je mexická Bola?

Jde o hudební přívěsek, nejčastěji má tvar kuličky, ale může to být i třeba oválek nebo srdíčko. Uvnitř tohoto šperku je miniaturní xylofon, který při každém pohybu vydává zvuk. Každá Bola má svou specifickou, trochu jinou melodii a tak nikdy nebudou znít dva šperky úplně stejně. Vždy je to ale velmi jemný a příjemný zvuk, žádné hlasité cinkání. Miminko však i tak tento zvuk slyší uvnitř matčina bříška a díky častému opakování si ho zapamatuje a považuje ho za známý a uklidňující. Právě proto ho nosí tradičně mexické, balijské či indické těhotné ženy, od kterých se tato tradice šíří dále. Vědci již dlouho vědí, že vyvíjející plod je schopen slyšet uvnitř dělohy zvuky a to plně zhruba od 20.týdně těhotenství. Bola tak opravdu funguje.

Jak se Bola nosí?

Zhruba od poloviny těhotenství, ale klidně i dříve, by ji žena měla nosit co nejčastěji zavěšenou na šňůrce sahající až na bříško. Mexická Bola se proto prodává typicky právě na černé dlouhé šňůrce, ale k dostání jsou i řetízky pro ženy, kterým se líbí spíše styl stříbrného či zlatého kovu. Své využití Bola po porodu rozhodně neztrácí, naopak je tím, co pomůže mamince navodit dítěti příjemné a uklidňující pocity třeba při kojení nebo před spánkem. Dítě zvuk dobře zná a připomíná mu bezpečí mateřského lůna, které mu ve velkém světě najednou chybí. Jsou různé varianty, jak dítěti Bolu zprostředkovat, můžete ji klidně dál nosit na kratší šňůrce jako svou ozdobu a dítě s ní nechat pod dozorem hrát, nebo mu ji třeba zašít do oblíbeného plyšáka na mazlení.

Mexická Bola by měla být vnímána především jako symbol mateřství, klidu a lásky mezi matkou a dítětem. Je ale také krásným šperkem, kterým uděláte radost každé těhotné ženě. Bola se dá pořídit v nepřeberné nabídce motivů a vzhledů, záleží jen na vkusu. Levnější varianty začínají zhruba na 300,- Kč, ty nejdražší se pak šplhají i přes 1000,- Kč (velký výběr například na www.dudlikarna.cz).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..