Jak správně vyndat klíště?

Správné vyndání klíštěte vám může výrazně zlepšit vaše šance na to, že nedostanete Lymeskou boreliózu nebo klíšťovou Encefalitidu, tedy dvě z velmi nepříjemných onemocnění. Pojďme se tedy podívat na to, jak správně vyndat klíště.

Správným vyndáním klíštěte chceme zabránit vyzvrácení napitého klíštěte zpět do ranky. Tím totiž výrazně omezujeme  šíření případných onemocnění. Mimo to, je také cílem klíště neroztrhnout, jinak si zaděláváme na další komplikace.

Jak tedy správně klíště vyndat?

Úplně nejsprávnější metoda spočívá v zakoupení speciální mastičky na klíšťata, kterou se klíště potře. Mastička následně klíště usmrtí a zároveň ranku dezinfikuje. Po několika minutách je klíště mrtvé a jednoduše ho bez námahy sundáte. Na mastičku se zeptejte v lékárně. Mastička se jmenuje Ixoderm.

Pokud nemáte mastičku po ruce, pak klíště můžete zkusit vyndat mechanicky. Dobré je mít speciální pinzetu na vyndavání klíšťat. Pokud jí nemáte, je potřeba klíště jemně chytnout obyčejnou pinzetou a vyviklat ho. Otáčení v protisměru hodinových ručiček je zažitý omyl, nicméně pokud to uděláte opatrně, dá se to udělat i tak. Opět cílem je klíště nepřetrhnout a zbytečně nemačkat. Ranku následně vydezinfikujte.

Na vyndavání klíšťat existuje i speciální karta, kterou se klíště podebere a „vytrhne“. Její používání necháme na vašem uvážení.

Pokud máte obavy o to, jestli je klíště nakažené nebo ne, nevyhazujte vyndané klíště, ale místo toho si ho schovejte do nějaké uzavřené nádobky a nechte klíště vyšetřit (Vyšetření infekčnosti klíštěte). Na internetu si najděte pro vás nejbližší laboratoř, která vyšetření provádí.

Ranku po vyndání klíštěte si pravidelně kontrolujte, abyste případně včas mohli vyrazit k lékaři, pokud místo zarudne.

Jinak nezapomínejte na prevenci. Vždy používejte repelenty a ideálně se nechte v chladných zimních měsících každoročně přeočkovávat.

Věděli jste, že vyndané klíště si doma můžete otestovat na přítomnost boreliózy? Ano jde to. Více informací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..