Jak stáhnout Windows 10

Jak stáhnout Windows 10

Tak a je to tu, dnes je 29.7.2015 (datum napsání článku) a tudíž první den vypuštění Windows 10 do světa. Tato verze systému je by již neměla vadit ani majitelům Windows 7, kteří jsou hákliví na svoji nabídku Start. Pojďme si ukázat, jak si stáhnout oficiálně Windows 10 i bez nutnosti mít nainstalovaný instalační update a platnou rezervaci, kterou nejeden uživatel vypínal.

Článek aktualizován 31.7.2015

Jak na to?

Zcela jednoduše. Microsoft totiž uvolnil nástroj na stažení Windows, přes který si můžete stáhnout instalační médium. Na stránkách, na které vás zavede odkaz, ještě nedávno byla aplikace, která uměla udělat rovnou i update. Tu MS stáhl a nabídl lidem jen ISO soubor ke stažení a to ještě v několika verzích. Pokud nevíte jakou vybrat, vyberte si verzi označenou jen jako Windows 10. Dále, je potřeba vybrat 32 bitovou nebo 64 bitovou verzi. Pokud nevíte jakou vybrat, zeptejte se někoho zkušenějšího, na to, jaká je pro vás vhodná verze (pokud nemáte doma prehistorický počítač, tak byste nic 64 bitovou verzí neměli pokazit). V dalším kroku se připravte na to, že u čisté instalace budete potřebovat produktový klíč (kód na nálepce, někdo ho má v BIOSU/UEFI, jiní pak v emailu po zakoupení e-licence) [Program na zjištění produktového klíče]. Po stažení, vypálení (to je asi nejjednodušší cesta – kliknout pravým tlačítkem na ISO a vybrat vypálit), či nahrání na flash disk (návod), je potřeba z flash disku či DVD nabootovat. Následně by mělo jít z nabootovaného média provést update PC.

„Pokud Windows pouze aktualizujete na W10, nemusíte provádět jeho aktivaci. Vše proběhne automaticky i bez produktového klíče.“

Tip: Pokud po instalaci máte málo místa na disku a pokud nechcete zpět přecházet na starý Windows, pak disk vyčistíte pomocí programu „Vyčištění disku“. Ten po zaškrtnutí „Předchozí instalace systému Windows“ smaže starou zálohu Windows. Program spustíte tak, že zmáčknete Win klávesu a napíšete Vyčištění disku a spustíte nalezený program.

Info pro uživatele grafických karet nVidia

Někdo má po update problém s nemožností nainstalovat nové ovladače. To se vyřeší tak, že buď sestřelíte ve správci úloh všechny procesy nVidia, nebo a to je možná nejčistší způsob, odinstalujete ovladače nVidia. Poté znovu pustíte jako administrátor instalaci ovladačů – jsou již hotové i pro Windows 10, takže tam necpěte staré ovladače. Autor článku má také kartu nVidia a problém měl ten, že se grafická karta nechtěla chytit a ani nainstalovat – byl nainstalován pouze základní grafický ovladač od MS. Nicméně, po zhruba 30 minutách a dvou restartech systém sám stáhl nejnovější ovladače a vše začalo fungovat. Tato informace je platná k 31.7., je možné, že MS udělá nějaké změny v instalátoru a vše dále bude již v pořádku.

A nezapomeňte, že před instalací je více než vhodné provést kompletní zálohu počítače, tedy alespoň disku C, pokud tedy na něm máte nainstalovaný Windows.

Windows 10 update