Jak udělat nepečené cukroví vosí hnízda (včelí úly)?

Jak udělat nepečené cukroví vosí hnízda (včelí úly)?

Vosí hnízdaVosí hnízda, někdy nazývané také včelí úly, patří mezi nejoblíbenější nepečené vánoční cukroví. Jejich příprava je trošku pracnější, ale s trochou cviku to hravě zvládnout i začínající domácí cukrářky. Na vosí hnízda existují speciální formičky, které mají typický odspodu nahoru zužující se tvar. Nejlépe se pracuje s takovými, které se dají otevřít, značně to usnadňuje vyndávání hnízd. Receptů na těsto i náplně existuje mnoho variant, každá domácnost má pravděpodobně ten svůj nejlepší předávající se už po generace. Pokud však žádný neznáte, budou se vám možná hodit recepty, které se předávají u nás doma. Jeden je pro ty, kteří mají rádi ořechovou klasiku, druhý pak pro všechny, kteří ořechy nemají rádi nebo je nemohou jíst. Co se týče náplně, u nás je nejoblíbenější máslový žloutkový krém. Může být ale různá, používají se například různě ochucené máslové krémy, vaječný likér i marmeláda, záleží na chuti každého.

Ořechová vosí hnízda

Těsto:

21 dkg mletých vlašských ořechů

21 dkg moučkového cukru

1 bílek

Krém:

10 dkg másla

8 dkg moučkového cukru

1 žloutek

2 lžíce rumu (pro děti bez něj)

Postup:

Ze surovin připravíme těsto, které by mělo být vláčné a tvarovatelné, nesmí se sypat ani být moc řídké. Do misky si poté nasypeme trochu moučkového cukru, kterým budeme vysypávat formičku, nejlépe před každým naplněním. Oddělíme si malý kousek těsta, vmáčkneme jej do formičky tak, aby nám uprostřed zůstal důlek, a poté vyklepneme hnízdo ven, případně otevřeme formičku a opatrně jej vyndáme. Takto zpracujeme celé těsto. Z této dávky připravíme asi 30 kousků s pomocí středně velké formičky.

Krém připravíme tak, že nejdříve vyšleháme žloutek s cukrem do pěny a následně zašleháme máslo a rum. Krémem poté plníme důlky v hnízdech a zespod přilepíme dětský piškot, může být i kolečko lineckého cukroví.

Kakaová vosí hnízda

Těsto:

22 dkg moučkového cukru (může být méně podle chuti, tato hnízda jsou dost sladká)

24 dkg dětských piškotů

13,5 dkg másla

1 sáček vanilkového cukru

3 polévkové lžíce kakaa

3 polévkové lžíce mléka

4 polévkové lžíce rumu (v dětské verzi lze nahradit 4 lžícemi mléka a trochou rumové tresti)

Krém:

Používáme stejný máslový krém jako u ořechových vosích hnízd.

Postup:

Nejdříve si pomeleme nebo rozdrtíme najemno dětské piškoty. Nejlepším pomocníkem je kuchyňský robot, ale jde to dobře i paličkou na maso nebo válečkem na těsto. Všechny suroviny pak důkladně spojíme v těsto se správnou konzistencí. Příliš řídké můžeme zahustit přidáním trochy piškotů, příliš husté zase rozředit trochou mléka. Těsto pak zpracujeme do formiček stejně jako u předešlého receptu. A stejně pak vosí hnízda i naplníme a uzavřeme piškotem. Dávka surovin stačí asi na 50 kousků.

Zdroj:

Autor obrázku – By Nefronus (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..