Krupicová kaše je jednoduchá řeknete si, ale jak jsem zjistil, návodů jak jí udělat je poměrně dost a docela se liší. Dal jsem si tedy práci práci s tím, že jsem zjistil, jak skutečně udělat skvělou krupicovou kaši.
Rubrika: Kuchyň
Recepty a návody
Jak zahnat jarní únavu?
Jarní únava je stav, ne diagnóza, při kterém se na jaře se cítíte unavení, ospalí, máte špatnou náladu zkrátka jsme fyzicky i psychicky vyčerpaní. Co se s tím dá dělat?
8 tipů, jak nakrájet cibuli bez slz
Velmi praktické i krapet bizarní způsoby jak nakrájet cibuli bez slz.
Proč je zdravá mrkev?
Mrkev každý zná moc dobře. Je to naše dost často v kuchyni používaná kořenová zelenina, která není nikterak složitá na pěstování. Jenže, ne každý ví, proč je mrkev považovaná za velmi zdravou zeleninu.
Jak uvařit vejce, aby nepraskla?
Profesionální i babské rady, které vám pomohou uvařit vajíčko tak, aby neprasklo.
Jak chutná chřest?
Chřest je mnoha lidmi velmi oblíbenou přílohou, jejíž cena může být relativně vysoká. Z toho důvodu ho ne každý kupuje, díky čemuž je chřest poměrně neznámý. Přitom je to
Langoše jako ze stánku. Jak na ně?
Také máte langoše spojené s létem? Hodně často bývají v bufetech u koupališť, oblíbenou pochoutkou jsou také v kempech na Vltavě, výtečné nadýchané obří placky si užijete na Slovensku. Co kdybyste si tenhle pocit léta zkusili navodit doma? Připravit je není tak složité.
Novinka: Kaše s chia semínky
Spousta lidí si marně láme hlavu nad tím, jak efektivně konzumovat zdravá chia semínka, která jsou v poslední době velmi oblíbená nejen pro vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Naštěstí
Co znamená sous-vide vaření?
Při běžném vaření dochází k tomu, že se z vařených ingrediencí ztrácí cenné látky, které se uvolňují do vody, a vzniká tak všem známý na výživy bohatý vývar. Také dochází k tomu, že se mění chuť, textura a množství tekutin ve vařené ingredienci. Například, maso uvařené ve vodě může ve výsledku ztratit svou přirozenou chuť
Jak udělat domácí paštiku?
Čerstvý chléb namazaný paštikou je výbornou snídaní, svačinou i večeří. A paštika je také oblíbeným předkrmem, obzvlášť v některých zemích. Například Francouzi, ale také Belgičané, paštiky jedí při každé příležitosti a v jejich přípravě jsou mistry. V našich obchodech je k mání nepřeberné množství druhů a příchutí paštik, ale u žádné z nich nemáte stoprocentní jistotu toho, co vlastně jíte.