Jak vybrat pračku

Jak vybrat pračku

Již dlouho přemýšlíte nad výměnou pračky, protože ta současná neodpovídá vašim představám? V tom případě se vám bude hodit tento článek.

Pračka

Zdroj: Pixabay.com

Typy praček

Pračku si vybíráme na několik let, je tedy velmi důležité si zvolit správný typ tak, aby nám vyhovovala i za 5 let. Proto se před koupí zamyslete nad tím, co od nové pračky očekáváte nyní i v budoucnu. Například pokud plánujete rodinu nebo se chystáte stěhovat či rekonstruovat, již toto zahrňte do rozhodování o typu pračky.

Pračku můžete koupit buď vestavnou nebo volně stojící. Vestavné pračky mají tu výhodu, že je můžete ukrýt za dvířka a jsou tedy nenápadné. Jejich cena je však vyšší a máte menší výběr. Oproti tomu u volně stojící pračky máte na výběr ze dvou typů – s předním či horním plněním.

Pračka s horním plněním

Tyto pračky, jak název napovídá, plníte shora. Tedy vám zde odpadá možnost postavit na pračku například sušičku a zároveň musíte počítat i s místem nad pračkou, aby vám zde plnému otevření nepřekážel například bojler. Tento druh praček se hodí do menších koupelen a například pro starší lidi, kteří mají problém si kleknout či se ohnout.

Pračka s předním plněním

Pračky s předním plněním nabízí mnoho rozšířených funkcí oproti předchozímu typu, jsou stabilnější a buben pračky má větší kapacitu.

Pro úplnost je třeba uvézt ještě jeden typ pračky a tím je pračka se sušičkou. Jedná se o finančně a prostorově výhodnou kombinaci dvou domácích spotřebičů.

Základní parametry pro výběr pračky

Typ pračky tedy záleží zejména na vašich možnostech a preferencích. Oproti tomu u parametrů již dbejte zvýšené pozornosti, abyste zvolili energeticky úspornou, výkonnou a tichou pračku.

Energetický štítek

Na energetickém štítku najdete ty nejdůležitější informace o pračce, a proto po vybrání typu vždy začínejte u něj. Z důvodů rozvíjejících se technologií došlo v březnu 2021 ke změně označení energetického štítku, tyto změny uvádíme níže.

Namísto znamének + se přidala písmena. Stále se však můžete setkat s obojím označením, proto pro jistotu zmíníme obě. Nejúspornější značky jsou označeny písmenem A (dříve A+++) a ty nejméně úsporné pak písmenem G (dříve D).

Spotřeba pračky je jedním ze základních parametrů, který určuje její cenu. Za úspornější pračku sice zaplatíte více, ale vložená investice se vám vrátí na ušetřených zálohách na energiích. Údaj se uvádí jako roční spotřeba v kWh vypočítaná na průměrných 220 cyklů.

Spotřeba vody

Kromě spotřeby energie sledujeme i spotřebu vody. Tento údaj je na štítku uváděn v litrech na 1 prací cyklus. Údaj se vypočítává pro program bavlna na 60 °C a může být tedy zavádějící. V tomto případě závisí na více faktorech a nelze tedy říct, že pračka s hodnotou 50 l na prací cyklus bude úspornější než pračka s hodnotou 60 l na cyklus.

Obecně lze uvézt, že moderní pračky se pohybují v hodnotách 40 až 45 l (starší typy měly spotřebu vody 80 až 90 l). Roční spotřebu pračky vypočítáte tak, že údaj spotřeby vody vynásobíte 220 (1 praní každý všední den).

Účinnost praní a odstřeďování

Tento údaj označuje, kolik vody zůstane v prádle po odstřeďování. Nejlepší účinnost praní a odstřeďování mají pračky označené písmenem A, které zanechají v prádle méně než 45 % zbytku vody. Například u praček označených písmenem C zůstane v prádle 54 až 63% vody.

Hlučnost pračky

Součástí energetického štítku je kromě výše zmíněných i další důležitý parametr – hluk. Tichá pračka by během pracího cyklu neměla překročit hlasitost 50 dB (70 až 80 dB při odstřeďování). Hlučná pračka se pozná dle toho, že hodnoty v dB jsou mnohem vyšší než uvedené.

Kapacita pračky

Kapacitu určuje buben pračky. Velikost volíte dle toho, kolik osob žije v domácnosti. Pro 2 osoby postačí kapacita do 6 kg, pro rodiny s dětmi se doporučuje objem bubnu 6 až 9 kg. Existují i pračky nad 9 kg a ty volí domácnosti, kde žije více rodin či osob.

Rozměr pračky

Tento parametr je důležitý zejména, pokud v domácnosti bojujete s místem. V případě, že máte v koupelně málo místa, zvolíte si úzkou pračku. U nich se hloubka pohybuje v rozmezí 30 až 48 cm, šířka pračky bývá od 50 do 65 cm. Výška odpovídá standardním pračkám.

U standardních praček se hloubka pračky pohybuje od 49 cm dále. V ostatních parametrech se neliší od úzké.

Programy pro usnadnění

Zde již vše závisí pouze na vašich osobních preferencích. Pračky na trhu nabízí mnoho rozšířených funkcí, jakými jsou například:

  • Programy pro alergiky
  • Ruční program – umožní vyprat i prádlo, které výrobce doporučuje vyprat pouze v ruce.
  • Odložený začátek praní – velmi žádaná funkce, která vám umožní, že se pračka zapne v době vaší nepřítomnosti a dopere po vašem příchodu domů.
  • Dětská pojistka
  • Pračky SMART – můžete je ovládat přes mobilní telefon.
  • Systémy proti vytopení – systém Aquastop, který v případě problému uzavře přívod vody.

 

Motor pračky

Okrajově zmíníme i druhy motorů – klasický, invertorový či direct drive motor. Klasické motory bývají hlučnější a vyžadují častější servis. Invertorové motory jsou tišší a mívají menší spotřeby. Nejlepší pračky na trhu mívají direct drive motor, který snižuje svým umístěním vibrace i hlučnost.

Na základě výše zmíněného průvodce si nyní již můžete vybrat svou novou pračku.

Péče o pračku

I sebelepší pračka vám vypoví službu, jestliže jí nebudete věnovat dostatečnou péči. Pračku byste neměli přeplňovat, omývejte gumové těsnění i dávkovač pracího prášku po každém pracím cyklu. Doporučujeme přečíst si před použitím i další užitečné tipy na vyčištění pračky.

Stejně tak ani sebelepší programy nezabrání zničení oblečení, pokud nebudete respektovat prací symboly na štítcích oblečení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..