Jak probíhá pohřeb

Jak probíhá pohřeb

Úmrtí blízkého člověka je samo o sobě vždy velmi náročné. Ještě náročnějším ho však činí zařizování pohřbu. Jako by se člověk už tak nemusel potýkat se smutkem a truchlením, musí ještě řešit věci jako jaký typ pohřbu zvolit, jak dlouho bude trvat a kolik bude stát. A jelikož všechno tohle rozhodování nemusí být vůbec jednoduché, rádi bychom vám ho alespoň trochu ulehčili pomocí tohoto článku.

hřbitov

Zdroj: Pexels.com

Jak probíhá pohřeb?

Samotný průběh pohřbu závisí na tom, jaký typ pohřbu zvolíte.

Pohřeb s obřadem a bez obřadu

15 minut před začátkem obřadu se zkontroluje, zda je ve smuteční síni vše tak, jak má být.

Poté, pár minut před oficiálním začátkem, obřadník uvede pozůstalé do obřadní síně. Ti pak položí květiny a další dary, které přinesli a následně se usadí do lavic. Poté obřadník otevře hlavní vchod a umožní tak vstup dalším hostům. A konečně přijde na řadu samotný obřad, který trvá obvykle kolem 30 minut.

Jak ale probíhá pohřeb bez obřadu? Urnu si pouze vyzvednete u pohřební služby nebo v krematoriu. Tento typ pohřbu je časově i finančně nejméně náročný.

Jak probíhá pohřeb ve smuteční síni

Jak jsme popsali v předchozím bodě, pozůstalí přijdou do smuteční síně, položí své dary a usadí se do lavic. Rodina a další nejbližší se posadí dopředu. Pak proběhne samotný obřad.

Jak probíhá pohřeb v kostele

Podoba obřadu v kostele závisí na přání nebožtíka a domluvě pozůstalých a kněze. První část pohřbu začíná v domě zemřelého, odkud se po krátké modlitbě odebere průvod s rakví do kostela. Tato část je často vynechávána a pohřeb proto většinou začíná přímo v kostele. Často bývá součástí rovnou i zádušní mše, která probíhá jako jakákoliv jiná mše.

Po skončení svatého přijímání na závěr mše přichází na řadu obřad posledního rozloučení, který vykonává kněz. Součástí jsou modlitby a zpěv písní. Někdy vyprovází kněz průvod s rakví až na hřbitov a poslední rozloučení může proběhnout až tam. Cestu na hřbitov často provází zpěv či hudba.

Nevysvěcený hrob je ještě před uložením rakve vysvěcen. Obřad končí uložením rakve do hrobu a modlitbou.

Další typy pohřbů

Čím dál oblíbenějším se stává také tzv. přírodní pohřeb, kde se popel zesnulého ukládá třeba ke kořenům stromu. Některé pohřební služby nabízejí také rozloučení například v domě zesnulého.

Jak dlouho trvá pohřeb?

Pohřby obvykle trvají kolem 30-60 minut. Záleží ale samozřejmě na vás, většinou lze tuto dobu libovolně zkrátit či prodloužit podle toho, jak vám to vyhovuje. Církevní pohřby obvykle trvají zhruba hodinu, ovšem opět mohou být o něco kratší i delší. Záleží, jak dlouhá bude mše a kolik církevních ceremoniálů se bude provádět.

Za jak dlouho po úmrtí je pohřeb?

Žádná přesná lhůta není daná, záleží vlastně jen na tom, jak rychle zvládnete vše vyřídit. Obvykle to trvá tak týden, ovšem někdy to může být i 14 dní. Upozorňujeme však, že pokud chcete na pohřbu tělo vystavit, musíte pohřeb zařídit opravdu do toho týdne. Později už vystavení není možné.

Kolik pohřeb stojí?

Cena se samozřejmě odvíjí od toho, jakou zvolíte pohřební službu, typ pohřbu a případně rakev, která je také poměrně nákladná. Taková průměrná cena za pohřeb se pohybuje kolem 15-20 tisíc, je to však velmi individuální.

Více se o zařizování pohřbu můžete dočíst v článku Jak zařídit pohřeb, kde naleznete i tipy na výběr pohřebního ústavu.

Jak a kdy začít kondolovat?

Kondolence by měla být vždy stručná, krátká a samozřejmě upřímná. Vzpomínky na zesnulého nechte spíše na smuteční setkání než do kondolence. Ta by měla být opravdu jen prostá. Také dejte pozor na to, jakým způsobem kondolenci rozesíláte. Vždy by měla být psána na papíře, takže nejlépe ji rozesílejte v podobě dopisů. E-maily či SMS totiž nepůsobí zrovna soucitně.

S kondolencemi je vhodné začít co nejdříve po úmrtí, ideálně hned, jak se o něm dozvíte. Za přípustné období se obecně uznávají dva týdny, přesto je však vhodnější poslat je co nejdříve. V případě, že se o úmrtí např. dozvíte pozdě, zvolte při posílání kondolence naopak spíše přátelský přístup a vysvětlete, proč jste kondolenci poslali pozdě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..