Jak vyrobit gumičkový náramek?

Jak vyrobit gumičkový náramek?

Gumičkový náramek
Autor: Nina Matthews Photography. Lincence CC BY 2.0

Náramky upletené z malých barevných gumiček jsou bezkonkurenčním hitem letošního léta. Pletou a nosí je děti, dospělí a propadli jim i mnohé celebrity. S gumičkovým náramkem na ruce je objevili například takové osobnosti jako je George Clooney, David Beckham, princ William s manželkou Kate a dokonce i papež František. Také vás láká vyzkoušet tuto kratochvíli a ozdobit se vlastnoručně vyrobeným náramkem? Není to nic složitého a základní tvar zvládnete za pár minut. Navíc ani vstupní náklady nejsou vysoké, sady gumiček i s pomůckami seženete v pohodě do 200 Kč.

Geniální nápad

Malé silikonové gumičky nesou název Loom Bands nebo také Rainbow Loom a splétají se v náramky pomocí háčku a malého jednoduchého stavu. Ten vymyslel a nechal si patentovat jeden Malajsan žijící v Americe, když se chtěl přidat ke svým dcerám pletoucím náramek z gumiček, ale nešlo mu to jen tak prsty jako jim. Dnes se díky jeho nápadu tyto pletařské sady prodávají v každém hračkářství, papírnictví, na tržištích i na internetu. Tady je také k mání spousta návodů na to, jak plést různé vzory náramků. K těm jednoduchým základním náramkům pro začátečníky ani tento stav nepotřebujete, stačí vám jen obyčejný háček, jaký se používá k ručním pracím. Dokupovat můžete i samotné gumičky v různých barvách, které nabízí nepřeberné množství kombinací. Náramek se ukončuje a zároveň zapíná na zápěstí pomocí plastového háčku – esíčka, které je součástí sady na tvoření.

Jak uplést jednoduchý náramek?

Ideální je shlédnout video návod, kterých na YouTube najdete mnoho, ale základní náramek je tak jednoduchý, že si lze jeho výrobu představit i podle popisu. Takže vezměte esíčko a jednu gumičku, kterou do jednoho jeho konce zaháknete a to dvěma kraji, takže vám vzniknou na obou stranách dvě oka. Ty dejte k sobě, prostrčte jimi háček a protáhněte s jeho pomocí do poloviny další gumičku Tím vám opět vzniknou dvě oka. Takto pokračujte pořád dokola až do požadované délky. Za poslední očka pak zahákněte druhou polovinu esíčka a máte hotovo. Tato jednoduchá základní verze vám nezabere ani pět minut.

Zábava pro všechny

Možná se to někomu zdá jako hloupost, ale gumičky jsou skvělým způsobem, jak učit děti (i sebe samotné) trpělivosti, soustředění a chuti něco vytvářet. Představují rodinnou zábavu, u které můžete společně trávit čas. Prodávají se i různé cestovní verze, takže mohou být zajímavou výplní dlouhé chvíle třeba na dovolené. A když se vám náhodou náramek nepovede nebo vás přestane bavit, můžete ho zase jednoduše rozplést a zkusit vyrobit znovu. Kromě náramků se již objevilo velké množství dalších gumičkových variací, například náušnice, přívěšky, ramínka podprsenky, ale třeba i celé šaty. Záleží jen na vás, jak moc vás tato mánie chytne a na co všechno si troufnete.

Ukázka pletení náramku. Pokračování videí naleznete na YouTube

httpvh://www.youtube.com/watch?v=mJhAKSvZZ-w

One thought on “Jak vyrobit gumičkový náramek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..