Jak zdarma ověřit stav tachometru v autě?

Jak zdarma ověřit stav tachometru v autě?

přístrojová kaplička automobilu

Pokud kupujete auto, je dobré si ho před nákupem pořádně prověřit, zejména pak jestli je tachometr stočený, nebo ne. O placených službách, které auto prověří, slyšel asi už každý, ale víte, že to lze udělat i zdarma?

Jak zdarma prověřit stav tachometru?

Nejjednodušší způsob, jak prověřit stav tachometru nabízí přímo Ministerstvo dopravy na webu https://www.kontrolatachometru.cz. Stačí znát VIN motoru a za chvilku se dozvíte poslední nahlášený stav tachometru z technické kontroly. Je to jednoduché, zdarma a důvěryhodné, protože, když se nedá věřit Ministerstvu dopravy, tak pak už nikomu. Pozor však na to, že hodnota je to sice skutečná, ne však aktuální, protože může být i několik let stará, nová auta mají odloženou první návštěvu stanice technické kontroly o několik let, starší pak musí co dva roky na kontroly. Rozdíl tedy u hodně vytíženého vozidla může být i několik desítek tisíc kilometrů. Faktem zůstává, že stáčení tachometru je spíše praxe u starších aut, než u nových, protože s novými se většinou jezdí do autorizovaného servisu, který hodnoty zapisuje do elektronického registru, čímž majitel uchovává cenu vozidla, než tím, že by jezdil do nějakého neautorizovaného autoservisu a devalvoval by tak jeho tržní cenu.

Tři rady na konec

Až budete kupovat ojetinu, tak pozor na slovní spojení „má najeto“ a „stav tachometru“. Slova vypadají podobná, ale mají jiný význam. Stav tachometru, je-li vyměněný za nový, může ukazovat klidně i několik málo kilometrů i když má auto najeto 150 tisíc km. Zatímco „má najeto“, vyjadřuje skutečný počet najetých kilometrů.

Za druhé chcete-li minimalizovat riziko špatné koupě, tak až si vyberete auto, které se vám líbí, nechte ho prověřit u firmy, která se specializuje na ověřování aut jako je Cebia a jim podobné. Budete tak mít jistotu, že auto není kradené, že na něj není uvalena exekuce, nebo nemá jiný problém.

No a za třetí si ke koupi pozvěte automechanika, který vám vůz zkontroluje. Není od věci auto rovnou zavést na technickou kontrolu. Bude vás to sice stát o pár tisícovek více, ale ve finále můžete ušetřit i desítky tisíc na následných opravách. A pamatujte, ať už auto kupujete přímo od majitele, přes komisní prodej, nebo z tolik milovaných a současně nenáviděných autobazarů, každý se vám bude snažit auto „udělat hezčí“ než ve skutečnosti je. Prodej auta není charita a ne každý je automechanik. I když narazíte na slušné lidi, neznamená to, že si domů odvezete spolehlivé auto.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..