Jak zkvalitnit své sperma a zvýšit množství spermií v ejakulátu?

plovoucí spermie k vajíčku

V současné době se čím dál více mužů setkává s neplodností způsobenou velmi nízkou pohyblivostí spermií, která zabraňuje úspěšnému přirozenému početí. Otázka je jednak proč dochází ke snižování pohyblivosti spermií a pak také jak to napravit.

Na první otázku je velmi těžké odpovědět. Obecně se tvrdí, že je problém ve nezdravém stravování, nošení nevhodného spodního prádla, málo pohybu, stresu v práci, pití alkoholu, kouření a spoustě dalších faktorů. Nicméně osobně si nemyslím, že je to to v čem je skutečně problém. Existují totiž lidé, kteří pijí alkohol, kouří, nesportují, nejí zdravě a stejně jsou vysoce plodní. Problém tedy asi bude někde jinde.

„Víte o tom, že existuje test mužské plodnosti, který si můžete udělat sami doma?“

Ať je tak či onak, existují rady, které prokazatelně pomáhají. Ještě než se začtete do rad, je potřeba si uvědomit, že spermie zraje zhruba 3 měsíce, takže než se nějaké změny projeví, bude to chvíli trvat. Mimo to, mužská plodnost není jen o pohyblivosti spermií, ale i o jejich množství a celkové kvalitě. Každopádně pánové, pokud nemáte chuť běhat po doktorech a absolvovat ne vždy příjemná vyšetření, můžete zkusit následující rady. Abych nezapomněli, víte o tom, že trvá zhruba 72 dní, než je nová spermie připravena? Z toho jasně vyplývá, že musíte začít o sebe pečovat co nejdříve a nečekat výsledky ihned. Pokud však potřebujete rychle nakopnout spermie, přečtěte si navazující článek Jak zrychlit spermie.

  • Noste vzdušné, ne moc upnuté spodní prádlo. Asi víte, že varlata nejsou mimo tělo jen tak pro nic za nic. Pro správný vývoj spermií je potřeba nižší teplota než je teplota těla. Pokud to jen jde, zkuste doma chodit bez spodního prádla, nepracujte s notebookem na klíně, nesprchujte se horkou vodou, vynechejte sauny, zkrátka dělejte vše pro to, aby spermie měli pro svůj vývoj vhodnou teplotu ideálně 32°C.
  • Jezte zdravě. Přestože váš kolega starý proutník s deseti dětmi, kterému se stačí na ženu jen podívat aby otěhotněla, zdravý životní styl rozhodně nedodržuje, není důvod k tomu, aby jste se chovali stejně. Začněte tedy více jíst zdraví prospěšné potraviny (sami moc dobře víte, které to jsou – začněte konzumací olivového oleje), přestaňte, nebo alespoň omezte kouření a také omezte alkohol na minimální, ještě zdravé dávky, když už to jinak nepůjde.
  • Mimo samotnou zdravou výživu se doporučuje doplnit do stravy i následující vitamíny. Vitamín C, B12, různé antioxidanty, hodně je doporučován koenzym Q10 spolu s vitamínem E, který má velký vliv na množství spermatu. Velmi pozitivní vliv na sperma má také česnek, který si můžete zakoupit v tabletách. Důležitý je také vitamín D3, který zvyšuje tvorbu pohlavních hormonů, u mužů následně i kvalitu spermatu. Ženám navíc vitamín pomáhá k dozrávání folikulů a regulaci menstruačního cyklu. Více zde. Pokud vás nebaví mít doma malou lékárnu, tak můžete vyzkoušet mužské vitamíny na zvýšení plodnosti.
  • Cvičte. Cvičení pomáhá tělu zbavovat se nežádoucích látek, zlepšuje cirkulaci lymfy a má také důležitý psychologický vliv na vaší mysl.
  • Snažte se omezit stres. To se bohužel moc často v praxi nedaří, ale i tak se o to pokuste. Pomáhají také různé druhy meditace a cvičení. Hodně pomáhá také správné dýchání.
  • Vyhněte se rizikovému sexu. Snažte se vyvarovat různých sexuálně přenosných chorob, ty také hodně ovlivňují plodnost.
  • Milování každý den, nemá moc smysl. Omezte masturbaci na nulu a s partnerkou se milujte ideálně jednou za dva dny. Po ejakulaci chvíli trvá, než se množství spermií obnoví na původní hodnoty.
  • Omezte používání běžných lubrikačních gelů. Ty mohou znehodnocovat spermie. Mnohé se o to dokonce snaží. Na druhou stranu existují gely na podporu početí, které spermie podporují.
  • Z početí nedělejte žádnou šichtu. Milujte se protože se máte rádi a ne protože chcete zplodit dítě. Pokud se budete nervovat, ničemu tím nepomůžete.

To je asi vše co doma sami můžete změnit. Partnerku to zajisté potěší a vám to oddálí, nebo úplně zabrání v běhání po doktorech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..