Jaké bezpečnostní dveře zvolit do bytu?

Jaké bezpečnostní dveře zvolit do bytu?

Řešíte otázku toho, jak co nejlépe zabezpečit váš byt před zloději? Pak se zaměřte zejména na výběr kvalitních bezpečnostních dveří – právě dveřní prostor je totiž z bezpečnostního hlediska nejzranitelnějším místem bytu.Následující článek vám poté poslouží jakožto průvodce světem bezpečnostních dveří, neboť jeho obsahem bude představení sortimentu tohoto typu dveří a zároveň nejdůležitějších parametrů, podle kterých se je vhodné řídit, když budete vybírat ideální bytové bezpečnostní dveře.

bezpecnostni dvere

Zdroj: Pexels.com

Sortiment bezpečnostních dveří – Jak se v něm vyznat?

Nabídka bezpečnostních dveří je opravdu široká, je tedy potřeba se v tomto sortimentu umět dobře orientovat. Už na první pohled je zřejmé, že bezpečnostní dveře do bytu se dělí na základě jejich účelu – existují jak dveře vchodové, tak ty interiérové, a též podle jejich rozměrů.

Nejběžnějším rozměrem bezpečnostních dveří je 80/197 cm, potažmo 90/197 cm, není však žádným problémem si nechat zhotovit dveře na míru. Na míru si můžete nechat vyrobit třeba i dvoukřídlé dveře, jež jsou v nabídce zastoupeny o poznání méně častěji než jednokřídlé bezpečnostní dveře.

Nepřehlédnutelným parametrem, dle nějž je rovněž sortiment bezpečnostních dveří standardně rozdělován, je materiál použitý na jejich výrobu. Cenově dostupnou klasikou je MDF lamino, luxusní variantou pak dřevěný masiv. Při výběru je samozřejmě potřeba zohlednit taktéž design dveří, avšak ten by nikdy neměl hrát prim – o bezpečnost jde totiž až na prvním místě.

Další klíčovou vlastností, jež se vyplatí sledovat, je bezpečnostní třída dveří. Ta totiž určuje, do jaké míry jsou dveře schopny efektivně ochránit váš byt před zloději. Jmenovitě narazit můžete na tyto bezpečnostní třídy dveří:

  • třída 1 a 2 = zabrání pouze před vniknutím hrubou silou či s použitím primitivních nástrojů
  • třída 3 = nejpoužívanější typ bezpečnostních dveří, které váš byt ochrání před běžně používanými nástroji zlodějů (páčidly apod.)
  • třída 4 = ochrání váš byt i před zkušenými zloději vybavenými moderními nástroji, je tedy ideální, když doma máte drahé cennosti
  • třída 5 a 6 = nejvyšší možný stupeň ochrany, pro soukromé byty se ale prakticky nepoužívá

Co ještě dále zohledňovat při volbě bezpečnostních dveří?

Při rozhodování se, jak vybrat bezpečnostní dveře, určitě zohledněte i jejich zvukově izolační vlastnosti. Ty sice nemají na bezpečnost žádný vliv, avšak obzvláště v bytových domech a panelácích je odolnost dveří vůči hluku opravdu vítána. Vhodné bezpečnostní dveře do paneláku jsou tak například ty zvukotěsné propouštějící maximálně 33 dB.

Co naopak má na bezpečnost velký vliv, tak je protipožární odolnost dveří. Je totiž potřeba myslet nejenom na bezpečnostní riziko, jež hrozí vloupáním, ale rovněž i na to hrozící v důsledku požáru. Ty nejodolnější bezpečnostní dveře s protipožární ochranou dokáží účinně brání před šířením ohně klidně i hodinu. Při volbě bezpečnostních dveří do bytu se tedy pozastavte též nad číselným údajem, jenž najdete za označením E – právě ten totiž udává počet minut, po nějž dveře dokáží odolávat ohni.

Nezapomínejte ani na odbornou montáž

Když už máte vybrány nejvhodnější bezpečnostní bytové dveře, jež splňují všechny vaše bezpečnostní, protipožární a protihlukové požadavky, tak je potřeba je ještě namontovat u vás doma. Ať už vás čeká instalace nových dveří, či výměna vstupních dveří, tak ideální si je na ni najmout odborníky. Ty totiž profesionální montáží zaručí, že dveře budou to zárubní pasovat jako ulité a budou 100% plnit svou funkci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..