Kdy je ramadán a co během něj můžete na své dovolené čekat?

Kdy je ramadán a co během něj můžete na své dovolené čekat?

Licence: CC BY 2.0, Autor siraf72
Licence: CC BY 2.0, Autor siraf72

Chystáte se na dovolenou do arabských zemí nebo tam, kde převládá muslimské obyvatelstvo? Pak by možná nebylo od věci zjistit si, kdy začíná ramadán. Proč a co to vlastně je?

Co je ramadán?

Ramadán je měsíc v muslimském kalendáři, kdy věřící drží přísný půst. Právě v tomto měsíci zjevil Alláh poprvé Mohamedovi korán. Tento postní měsíc se každoročně posouvá zhruba o deset dní dozadu, protože muslimové nemají gregoriánský kalendář jako my, ale kalendář lunární. Islámský rok má oproti našemu jen 354 a jednotlivé měsíce se počítají podle fází měsíce na obloze, od novu k novu. Ramadán je devátý měsíc islámského roku a začíná novem po měsíci osmém, každý rok v jiný termín.

Co znamená pro věřící?

Ramadán je silně zakořeněn v muslimské víře, i když mnozí hlavně z mladších generací už ho tak přísně nedrží. Muslimové se musí celý měsíc postit od východu slunce až do jeho západu. Nesmí nic jíst, pít, kouřit ani sexuálně žít, včetně obyčejného polibku nebo držení za ruce. Půst začíná každé ráno při východu slunce modlitbou zvanou fadžr a trvá do večerní modlidby maghrib při západu slunce. Po této modlitbě může začít hostina, ale vždy se nejdříve konzumuje předkrm v podobě vody a datlí. Přestože se někteří snaží dohnat jídlo za celý den, mělo by se i přes noc jíst spíše střídmě. Tyto večerní hostiny bývají často ve znamení setkávání rodiny, přátel a veselé zábavy do pozdních nočních hodin. Kromě půstu by se při ramadánu měli muslimové také snažit zlepšit své chování, vyvarovat se hrubosti, vulgarismů a snažit se urovnat vztahy se všemi svými blízkými. Postit se nemusí těhotné a kojící ženy, děti do dosažení puberty, nemocní lidé a ti, kteří musí cestovat na delší vzdálenosti. Ovšem ti by si měli tyto dny nahradit později.

A co může znamenat pro turisty?

V turistických letoviscích si většinou ani neuvědomíte, že zrovna probíhá ramadán. Ovšem někdy se přece jen můžete setkat s horší dostupností služeb a menší ochotou personálu. Oni celý den nesmí ani doušek vody, zatímco vy si dopřáváte, co hrdlo ráčí a ještě k tomu popíjíte alkohol. Oni sice dobře ví, že je to jejich práce a vy jste si vše pořádně zaplatili, ale přesto možná nebudou tolik ochotní plnit vaše požadavky a ještě se usmívat. Dodržování půstu je také fyzicky a psychicky velmi náročné, takže ke konci už bývají někteří věřící unavení a podráždění. Pokud by vámi zaplacené služby opravdu nebyly ani zdaleka v pořádku, určitě to společně s delegátkou řešte. Když jde ale jen o vlažné úsměvy personálu hotelu a mírnou neochotu, zkuste prostě respektovat atmosféru ramadánu a povznést se nad to. Co se týče obchodů, restaurací a podobně, můžete se v období ramadánu setkat se změnou otevírací doby. Opět se to příliš netýká přímo turistických letovisek, ale někdy i tam mohou být některé restaurace přes den zavřené. V městech a místech, která nejsou živa jen z turismu, je tato pravděpodobnost daleko větší. Zato si však při ramadánu užijete skvělý noční život, protože po setmění začíná pravá zábava.

Jak se při ramadánu chovat?

V hotelích a jejich okolí se počítá s tím, že se turisté nebudou nijak omezovat, to je v pořádku. Pokud ale vyrážíte mimo místa plná turistů, měli byste se snažit být alespoň trochu ohleduplní. Přece jen člověk by se měl v cizí zemi snažit vždy ctít a respektovat její zvyklosti. Nejezte, nepijte a nekuřte tedy přímo na ulici, raději si poodejděte kousek stranou. Představte si, jak by bylo vám, kdyby jste byli na místě postících se muslimů. Není zase tak těžké toto dodržovat.

Termíny ramadánu

Jak již bylo řečeno, každý rok je termín jiný, posunuje se směrem zpět. Termín se dá docela snadno vypočítat, i když přesné datum se může mírně lišit. Rozdíl jednoho dne vzniká také různou polohou muslimských zemí.

Termíny pro příští roky:

  • Rok 2014: 28.června – 27.července
  • Rok 2015: 18.června – 17.července
  • Rok 2016: 6.června – 5.července
  • Rok 2017: 27.květen – 25.červen

One thought on “Kdy je ramadán a co během něj můžete na své dovolené čekat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..