
Pokud čtete tento článek, pak pravděpodobně víte, že zhruba do 6 měsíců věku dítěte je ohroženo tzv. syndromem SIDS (sudden infant death syndrome), což je tzv. syndrom náhlého úmrtí kojence. Proč k němu dochází se neví, nicméně do jisté míry s tímto syndromem lze bojovat. A to pomocí monitoru dýchání. V neposlední řadě, mimo syndrom SIDS, dítě ohrožují třeba vdechnuté zvratky, cizí předměty, pád z postýlky aj.
Co je to monitor dýchání dítěte?
Monitor dechu dítěte je speciální vysoce citlivá elektronika pro domácí použití, která, jak z názvu vyplývá, monitoruje dýchání dítěte. V případě, že monitor vyhodnotí problémy s dechem, spustí velmi hlasitý alarm.
Z čeho se skládá?
Dětský monitor dechu se skládá z jedné nebo dvou snímacích podložek se senzory, které se dají pod matraci a napojí se k řídící jednotce, která vyhodnocuje informace z podložek.
Jak se používá?
Monitor je velmi jednoduchý na používání, protože ho stačí jen zapnout. Diody na přístroji vás upozorní na vybité baterie, na nezapojené desky a na to, jestli je monitor zapnutý. Stačí tedy umístit desky pod matraci na rovnou tvrdou plochu, připojit monitor a zapnout ho.
Dobré vědět?
U monitoru, který si vyberete nezapomeňte na následující:
- Na povolenou maximální tloušťku matrace, která je většinou do 10 cm.
- Na nutnost monitory po cca dvou letech nechat odborně zkontrolovat.
- Výrobci rozhodně nedoporučují kupovat monitory z druhé ruky, nebo si je mezi sebou půjčovat.
- Výrobci také doporučují pro každé dítě vždy koupit nový monitor.
- Pečlivě si nastudujte manuál k monitoru, který jste si koupili.
- Pojišťovny nabízí na monitory příspěvky. Podmínkou je, že monitor zakoupíte ve specializované prodejně.
- Monitor se doporučuje používat cca do 1 roku věku dítěte.
Má smysl monitory dechu používat?
Ano, rozhodně ano. Monitor sice nesníží pravděpodobnost výskytu vzniku SIDS, nicméně na nepříznivou situaci jste upozorněni a můžete zakročit, tedy dítě začít oživovat a zavolat záchranku. Mimo to, pokud přeci jen dojde k úmrtí, máte jistotu, že jste pro své dítě udělali maximum.
Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Syndrom_náhlého_úmrtí_kojenců