Pár opravdu cenných tipů pro bezpečné opalování

Pár opravdu cenných tipů pro bezpečné opalování

Žena na pláži se opalujeV létě vystavujeme rádi svou pokožku slunečním paprskům a užíváme si krásně hnědé barvy svého těla. Ovšem často se přitom zapomínáme mazat opalovacími krémy, nebo volíme špatný ochranný faktor. A to se nám může v budoucnu vymstít. Vyznáte se v tom, jaký krém je vhodný pro vaši pokožku?

Proč se opravdu důkladně mazat?

Ruku na srdce, opravdu se mažete pokaždé, když jdete ven? Možná se vám to nezdá až tak důležité, ale věřte tomu, že je. Začervenání i spálení se sice během několika dní ztratí, ale pro pokožku to může mít i tak velké následky. Obzvlášť to platí, pokud se takto kůže poškozuje opakovaně, ona si to totiž „pamatuje“. Nemazat se a nechránit svou pokožku tak může vést k tvorbě předčasných vrásek, pigmentových skvrn, sluneční alergie a dokonce až k rakovině kůže, protože se poškozují i její hluboké vrstvy, ve kterých pak dochází ke změnám. Za toto trvalé poškození pokožky může především UVA záření, proto by opalovací krém měl v každém případě chránit i před ním. Hodnota ochranného faktoru na obalech opalovacích krémů se ale týká UVB záření, které způsobuje spálení pokožky.

Věděli jste, že i ve vodě se opálíte? Sice ne tolik, ale opálíte.

Jaký ochranný faktor zvolit?

To určuje především fototyp vaší pokožky. Na něm záleží, jak dlouho vydrží vaše pokožka na přímém slunci, než se spálí. Hodnota ochranného faktoru (SPF) potom znamená násobek této doby, po který jste před sluncem chráněni. Například pokud se při prvním pobytu na slunci obvykle spálíte za 10 minut a použijete faktor 30, vaše kůže bude chráněna 300 minut. Ovšem nelze to brát až tak doslova a spoléhat se jen na vysoké ochranné faktory. Nátěr je třeba opakovat alespoň každé dvě hodiny, protože potem, koupáním, oblečením či ručníkem se krém smyje a setře.

Věděli jste, že se sklo vás před škodlivým zářením neochrání? Pouze s použitím speciálních fólií.

Co jsou fototypy pokožky?

Fototyp vyjadřuje intenzitu pigmentace pokožky, tedy přírodního zabarvení. Ta je vrozená a záleží na množství kožního pigmentu melaninu, jež chrání před UV zářením. Určuje se podle reakce kůže na jarní a časně letní slunce, kdy není pokožka na sluneční paprsky zvyklá. Souvisí i s barvou očí a vlasů.

Věděli jste, že pro dosažení deklarovaného faktoru ochrany výrobcem, je potřeba na sebe nanést alespoň 6 čajových lžiček opalovacího krému?

Fototyp I

Pleť je velmi světlá, často s množstvím pih, vlasy zrzavé či výrazně blond, oči modré. Pokožka se prakticky nikdy neopálí, vždy velmi rychle zčervená a nikdy nezhnědne. K její ochraně by se měly používat ty nejvyšší ochranné faktory.

Věděli jste, že opalování pod mrakem je také nebezpečné? Sice ne tolik (záleží na hustotě a chemickém složení mraku), avšak i tak je to nebezpečné, zejména na rovníku.

Fototyp II

Pokožka bývá světlá, sem tam ji mohou zdobit pihy, vlasy také světlé, oči modré, šedé a zelené. Na slunci se kůže často spálí, opaluje se spíše do červena, zhnědne jen málokdy. Je dobré používat krémy s alespoň 35 SPF a výše.

Věděli jste, že se můžete opálit i ve stínu? Sice ne tolik, ale ano je to možné (prostup paprsků stromy, odraz od okolních předmětů). Proto i ve stínu se doporučuje být namazaný krémem. 

Fototyp III

Pleť je světle hnědá, vlasy blond až světle hnědé, oči šedé a hnědé. Pokožka se dobře opaluje, spálí se jen zřídka a mírně. Stačí střední a nižší ochranné faktory.

Fototyp IV

Pleť je tmavá, vlasy tmavě hnědé až černé, tmavé jsou i oči. Kůže se prakticky nikdy nespálí, přesto je potřeba ji chránit alespoň nízkým ochranným faktorem kvůli nebezpečí UVA záření.

Věděli jste, že i u vodě-odolného opalovacího krému, je potřeba se po koupání opět namazat krémem?

Pár dalších rad k mazání opalovacím krémem

  • Při prvních pobytech na slunci a při cestě k moři nebo do hor vždy volte nejvyšší ochranný faktor bez ohledu na fototyp vaší pleti. Za nižší jej vyměňte, až se kůže trochu opálí a na slunce si zase zvykne.
  • Mažte se často, jednou za den opravdu nestačí.
  • Používejte dostatečné množství krému, na celé tělo by měly padnout na jedno namazání dvě až tři polévkové lžíce. Šetřením s krémem se výrazně snižuje jeho ochranný faktor.
  • Natírejte důkladně celé tělo. Často se zapomíná na uši, nárty, podkolenní jamky nebo pokožku hlavy (u pánů na krátko ostříhané vlasy, u žen většinou pěšinka).
  • Mažte se i na cesty autem a při pobytu ve více prosklené místnosti, UVA záření bez potíží projde sklem. Stejně tak mraky jej nezastaví, mazat bychom se proto měli, i když se za ně slunce schovává.
  • Nápis vodě-odolný neznamená, že po vykoupání a otření ručníkem jste pořád stejně chráněni. Značí to, že vás bude krém nějakou dobu ochraňovat i pod vodní hladinou. Mimochodem, nemazat se, protože jdete rovnou do vody, také není rozumné. Sluneční paprsky opalují až půl metru pod vodní hladinou, takže se i ve vodě můžete během chvíle nepříjemně spálit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..