Proč se počítač automaticky probouzí?

Proč se počítač automaticky probouzí?

Pokud máte nainstalovaný Windows 8 na klasickém počítači, pak se vám určitě stává, že ho ráno najdete zapnutý. Případně, většinou náhodně, zjistíte, že se večer sám zapnul. Samovolné zapínání počítače je pro mnohé lidi frustrující, protože najednou nevědí, proč počítač sám od sebe běží. Pojďme se podívat na to, proč tomu tak je, nebo může být.

Hned z kraje je potřeba uvést, že Windows 8 má ve výchozím nastavení naplánovanou údržbu systému. Tu provádí každý den kolem 3:00 ráno, přičemž dojde ke spuštění uspaného počítače. Díky tomu se nemusíte nijak zajímat o údržbu počítače. To si můžete ověřit tak, že si spustíte plánovač úloh (Win klávesa a následně napsat „Plánovač úloh“), kde si rozklikněte Knihovna plánovače úloh -> Microsoft -> Windows -> TaskScheduler. Zde uvidíte několik naplánovaných úloh, které se automaticky spouští. Naplánované úlohy můžete zakázat, nebo upravit tak, aby se spouštěli někdy jindy.

Pokud máte podezření, že počítač nebyl spuštěn kvůli údržbě, pak pak až počítač „načapáte“ spuštěný, zadejte v příkazové řádce příkaz:

[text]
powercfg -lastwake
[/text]

Příkaz vám vypíše poslední událost, která ho probudila. Pravděpodobně uvidíte následující:

[text]
C:\WINDOWS\system32>powercfg -lastwake
Wake History Count – 1
Wake History [0]
Wake Source Count – 1
Wake Source [0]
Type: Wake Timer
Owner: [SERVICE] \Device\HarddiskVolume1\Windows\System32\svchost.exe (SystemEventsBroker)
Owner Supplied Reason: Systém Windows provede naplánovanou úlohu NT TASK\Microsoft\Windows\TaskScheduler\Regular Maintenance, která vyžádala probuzení počítače.
[/text]

Chcete-li úplně zakázat plánovači úloh spouštění, pak je potřeba v „Možnostech napájení“ (Win klávesa  a následně napsat Možnosti napájení) zakázat „povolení pro časovače pro probouzení“ viz. obrázek.

zakaz-prbouzeni-pc

Nezapomeňte také na WoL

Jedním z tajemných důvodů probuzení může být odeslání tzv. magického paketu (Wake Up On LAN – WoL), který spustí i zcela vypnutý počítač přes síť LAN. Doma by se vám však žádné magické pakety po síti neměli potulovat, tedy pokud si s vámi zrovna někdo „nehraje“. Pokud nechcete počítač spouštět po síti, pak je potřeba v BIOSu vypnout WAKE ON LAN, nebo nějak podobně pojmenované nastavení. Dále je potřeba ve správci počítače vypnout pro všechny fyzické síťové karty probouzené po síti.

Správa počítače WOL

Máte doma kočku?

Pokud máte doma nějakého mazlíčka, třeba kočku, tak i ta může být důvod, proč se vám počítač zapíná. Pokud máte povoleno zapnutí počítače myší, nebo klávesnicí, pak se nedivte, že po návštěvě vašeho stolu se počítač zapíná. Chcete-li tomu zabránit, tak stejně jako u nastavení síťové karty viz. obrázek výše, je potřeba u myši a klávesnice zakázat zapínání počítače.

Vypnutí zapínání PC klávesnicí

 

Pokud ani to nepomáhá, zkontrolujte antivirem počítač, jestli v něm nemáte nějaký záškodnický kód. Když budete chtít, klidně si o radu napište do diskuze pod článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..