Průkaz energetické náročnosti budovy – co to je a jak ho získat?

Průkaz energetické náročnosti budovy – co to je a jak ho získat?

Energie vyletí z komínaV posledních letech, konkrétně od roku 2013, se čím dál častěji můžete setkat s termínem průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Ten má vést k určitému zjednodušování a ulehčit tak lidem a úřadům rozhodování v různých záležitostech týkajících se nemovitostí. PENB má také pomoci lidem si uvědomit, kolik energie jejich obydlí spotřebovává a kde má nemovitost ještě rezervy. 

Co se pro výpočet PENB započítává?

Pro výpočet se bere v potaz veškerá energie potřebná pro provoz budovy. To znamená, energii na vytápění, přípravu teplé užitkové vody, chlazení, úpravu vzduchu větráním a klimatizací a energie potřebné na osvětlení.

Věděli jste: že od 1.1.2009 je povinnost u mít u každý majitel, či provozovatel budovy na základě zákona č.406/2000 Sb. o hospodaření energií, povinen zajistit splnění požadavků na energetickou náročnost budovy a také jí doložit průkazem? K 1.1.2013 byla vydána přesnější specifikace viz. vyhláška 78/2013 Sb.

Platnost průkazu PENB

Průkaz je platný po dobu 10 let ode dne vyhotovení, nebo do doby, než je udělán nějaký větší stavební zásah do nemovitosti, jenž má vliv na energetickou náročnost budovy.

Kde sehnat PENB?

Energetickou certifikaci budov vydávají energetičtí specialisté, kteří pro tyto účely musí mít oprávnění. Jejich seznam naleznete na stránkách Ministerstva obchodu a průmyslu.

Energetický štítek budovy

K PENB je také vydáván energetický štítek budovy (rozsah štítku A až G), který má lidem usnadnit orientaci v energetické náročnosti objektu. Jedná se však o zjednodušení, které PENB nenahrazuje.

Kolik stojí PENB?

Cena za průkaz energetické náročnosti budov stojí u rodinného domu kolem 5.000,-Kč. Pokud se vám však nepodaří sehnat stavební dokumentaci, jejíž kopii můžete získat na stavebním úřadě, počítejte s tím, že se PENB prodraží o znovu vypracování dokumentace. Cena se pak může navýšit o tisíce korun. U bytových domů pak o desítky tisíc korun (průměrně cca 2.000,-Kč na jednu bytovou jednotku), samozřejmě v závislosti na velikosti a členitosti objektu. Také záleží na aktuálním nabídce a poptávce po energetických specialistech. Pokud vám cena nebude vyhovovat, zkuste jiného specialistu.

Harmonogram zavádění povinnosti PENB

MPO pro vás připravilo pěkný a přehledný harmonogram zavádění PENB, který si můžete prohlédnout zde (PNG).

Vzor energetického štítku

Vzor štítku a další doplňující informace naleznete v dokumentu MPO (PDF).

Časté otázky

  • Potřebuji průkaz při prodeji či pronájmu chaty nebo chalupy? – Ne. Objekty určené pro rekreace nepotřebují průkaz. To platí za předpokladu, že objekt není po většinu roku k bydlení.
  • Je potřeba dělat průkaz při získání nemovitosti získané děditstvím? – Ne.
  • Jsem majitel bytů, které nechci pronajímat ani prodávat, potřebuji průkaz? – Ne
  • Potřebuji průkaz při pronájmu či prodeji družstevního bytu? – Ne, avšak družstvo musí mít PENB vyhotovené.
  • Potřebuji průkaz při prodeji velmi starého domu, který chátrá a nepoužívá se? – Ano.
  • Majitel pronajímá část rodinného domu, je potřeba průkaz? – Po 1.1.2016 ano, do té doby ne.
  • Je potřeba při prodeji domu uvádět v inzerci údaje z průkazu? Ano, ale jen nějaké. U rodinného domu to jsou energetická třída a hodnota dodané energie na metr čtvereční.

Aktuality a mnohé zajímavé informace o PENB najdete na webu www.prukaznadum.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..